Subaru może wycofać się z produkcji manualnych skrzyń biegów

Dziś Sieć obiegły zaskakujące doniesienia dotyczące kultowego, japońskiego producenta. Według nieoficjalnych informacji Subaru planuje całkowicie odejść od oferowania manualnych skrzyń biegów w swoich samochodach. Motywuje to walką o bezpieczeństwo. Japończycy chcą zostać liderami w tej dziedzinie.

Jak donosi brytyjski portal Auto Express, Subaru rozważa wycofanie się z oferowania swoich modeli z manualną skrzynią biegów już w najbliższych latach. Japończycy postawili sobie za cel zostanie producentem najbezpieczniejszych samochodów na świecie. Co ma z tym wspólnego popularny „manual”?

Problemy z kompatybilnością

Zaprezentowana ostatnio przez Subaru technologia EyeSight w zaawansowanym stopniu wspomaga kierowcę podczas jazdy. System składa się z adaptacyjnego tempomatu, asystenta pasa ruchu, a także funkcji awaryjnego hamowania, która neutralizuje ryzyko kolizji. Japończycy chcą sukcesywnie popularyzować swoją technologię do tego stopnia, aby objęła ona wszystkie modele firmy. EyeSight niestety nie współpracuje z manualną skrzynią biegów. Oznacza to, że Subaru może dążyć do marginalizacji tego rodzaju skrzyni biegów, a końcowo – wycofania je z produkcji.


Subaru z powodzeniem rozwija w ostatnich latach technologię EyeSight.

Szef brytyjskiego oddziału Subaru tłumaczy, że dążenie do produkowania supernowoczesnych samochodów jest dla marki priorytetem. Dodaje, że jeśli marka chce sukcesywnie dążyć do celów z tym związanych, to przyszłość manualnej skrzyni biegów w samochodach Subaru maluje się w czarnych barwach.

Przyszłość manualnej skrzyni biegów może być zagrożona

Oczywiście, póki Subaru nie podjęło jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie przyszłości manuali, fani ręcznej zmiany biegów mogą jeszcze przez chwilę spać spokojnie. Przesłanki jednak mogą okazać się bezlitosne. Producenci w ostatnich latach rozwijając nowoczesne technologie, stawiają na rozbudowane asystenty bezpieczeństwa i rozwój autonomicznych pojazdów. Obie te tendencje w motoryzacyjnej technologii mogą zagrozić pozycji manualnych skrzyni biegów. Szczególnie w drugim przypadku jest ona naturalnie całkowicie niekompatybilna z nowoczesną technologią.

Jest zatem wysoce prawdopodobne, że doniesienia, jakie pojawiły się w kontekście Subaru mogą w przyszłości pojawić się także w temacie innych producentów.