Reflektory Mercedesa już w tym roku wyświetlą wskazówki na jezdni

Każdy z inteligentnych reflektorów Daimlera ma ponad milion pikseli i dzięki zaawansowanym systemom sterowania może kontrolować ile światła skierować przed samochód. Nowe lampy będą mogły podobnie jak wyświetlacze przezierne prezentować różnego rodzaju informacje bezpośrednio na jezdni, przed pojazdem.

Na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie, Daimler zapowiedział, że jeszcze w tym roku zamontuje reflektory Digital Light w swoim aucie. Już teraz wiele samochodów jest wyposażonych w Head-Up Display czyli wyświetlacz, który prezentuje wiele informacji na przedniej szybie samochodu (tańsze opcje mają wysuwany kawałek przeźroczystego ekranu). Mercedes idzie tutaj krok dalej i dzięki wyposażeniu reflektorów w milion programowalnych pikseli wskazówki dla kierowcy będą pojawiać się na jezdni przed samochodem. Wszystkim oczywiście steruje komputer na podstawie otrzymanych informacji.


Jak możemy przekonać się na prezentacji nowych lamp Digital Light przed pojazdem pojawia się chociażby ostrzeżenie o śliskiej nawierzchni. Projektowany płatek śniegu nie sposób przegapić, bo symbol jest rzucany przed maskę samochodu. Szereg informacji, które będzie można wyświetlić na jezdni będzie pochodzić z czujników pokładowych, nawigacji oraz mogą być przesyłane online do komputera. Nowe światła mogą wyświetlić przed pojazdem nawet zebrę, gdy zdecydujemy się przepuścić pieszych.

Reflektory dzięki zastosowaniu wielu źródeł światła mogą oczywiście selektywnie doświetlać drogę przed samochodem. Wygaszą część świateł aby nie oślepiać pieszych lub pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka oraz aktywnie doświetlą istotne fragmenty jezdni.

Całe rozwiązanie wydaje się być bardzo sensowne oraz będzie zwiększać bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Jak sprawdzą się takie lampy w rzeczywistych warunkach? O tym będziemy mogli przekonać się już w najnowszej klasie S marki Mercedes-Maybach. Jedno jest pewne, bo kolizji naprawa czy też wymiana reflektorów może okazać się niezwykle kosztowna.