Alpina XD3, czyli SUV błyskawiczny

Po zaprezentowanej niedawno nowej odsłonie Serii 5, kolejny model marki doczekał się sportowego wariantu. Tradycyjnie opracowała go Alpina, czyli monachijski odpowiednik AMG. Najnowsze wcielenie BMW X3 po fabrycznym tuningu nazywa się Alpina XD3. Zapamiętajcie wygląd przedniego pasa, już niebawem zdarzy się go wam zobaczyć w tylnym lusterku.

Zaprezentowana w połowie zeszłego roku trzecia generacja średniej wielkości SUV-a jeszcze nie zdążyła się oswoić z rynkiem, a Bawarczycy już rozwijają gamę modeli opartych na nowym X3. W Genewie, oprócz odmiany ze ściętym dachem, pod nazwą X4 zadebiutował także sportowy wariant podkręcony przez legendarną Alpinę.

Alpina XD3 skutecznie ukrywa swój sportowy potencjał.

Niepozorny sprinter

Modyfikacje zewnętrzne, jakim poddano sportowego SUV-a, tradycyjnie już dla Alpiny nie rzucają się szczególnie w oczy. Najszybciej Alpinę XD3 od BMW X3 odróżnić można bardziej rozbudowanym u dołu zderzakiem, który centralnie zdobi nazwa sportowej dewizy BMW. Ponadto warto wspomnieć jeszcze o klasycznych alpinowskich alufelgach i czterech końcówkach wydechu z tyłu nadwozia.


Od strony osiągów niemiecki, ekspresowy SUV, ma się czym pochwalić. XD3 napędza czterocylindrowy silnik wysokoprężny o pojemności 3 litrów i mocy 388 KM. Współpracuje on z ośmiobiegową automatyczną skrzynią biegów wraz z systemem xDrive. Osiągi, biorąc pod uwagę charakter samochodu, budzą uznanie.

Skromne zmiany także we wnętrzu – rzuca się w oczy praktycznie tylko logo Alpine.

SUV Alpiny rozpędza się do 100 km/h w 4,6 sekundy i osiąga maksymalną prędkość 266 km/h. W gamie XD3 znajdzie się jedna, opisywana właśnie jednostka. Powinna ona jednak w zupełności wystarczyć, nie tylko w celu zyskania uwagi klientów, ale i by godnie konkurować z przeciwnikami. Do nich zaliczy się m.in. Mercedes-AMG GLC 43 i Porsche Macan Turbo S.