Wielki powrót nadchodzi – oto wyścigowe studium nowej Toyoty Supry

Toyota Supra to gwiazda złotego okresu japońskich aut sportowych. Przez 24 lata produkcji powstały 4 generacje i każda doczekała się statusu auta kolekcjonerskiego. Po 16 latach przerwy szykuje się wielki powrót Toyoty do modelu, którego wskrzeszenia jeszcze niedawno nikt się nie spodziewał. W Genewie właśnie odbywa się debiut wyścigowej zapowiedzi nowej Supry.

Toyota długo kazała czekać na oficjalne sygnały w sprawie odrodzenia się Supry. Ostatnia sztuka tego legendarnego modelu zjechała z taśm w japońskiej Taharze sierpniu 2002 roku. Mimo, że producent długo zarzekał się, że nie planuje powracać do tego emblematu, przez ostatnie lata nie ustawały spekulacje na temat ewentualnego zwrotu akcji. I w końcu, ku radości fanów japońskiej motoryzacji, Toyota zmieniła zdanie. Już niebawem poznamy owoce też decyzji.

Wyczynowe studium nowej Supry opracowało Gazoo Racing

Nigdy nie mów nigdy

Pierwszym sygnałem w sprawie powrotu do zapomnianej sekcji wyczynowych modeli była prezentacja w 2012 roku małego, tylnonapędowego coupe GT86, opracowanego wspólnie z Subaru. Parę lat później świat obiegła informacja, że Toyota planuje wypuścić kolejne, większe sportowe coupe. Także i tym razem będzie miało ono tylny napęd. I znowu Toyota łączy siły z innym producentem. W przypadku nowej Supry będzie to BMW.


Gdy pojawiło się zielone światło dla powrotu Supry do życia, natychmiast ruszyła lawina spekulacji na temat koncepcji, jaką przyjmie nowe coupe Toyoty i z jakim modelem BMW będzie dzielić technikę. Jak się później okazało, Supra będzie technicznym krewnym trzeciej generacji roadstera Z4, tyle że przyjmie formę coupe.

Wyczynowe studium nowej Supry opracowało Gazoo Racing

Finał coraz bliżej

W ostatnich miesiącach domysły w sprawie wyglądu nowej Supry ułatwiły zdjęcia szpiegowskie, z których najbardziej kreatywni twórcy komputerowych wizualizacji, bez problemu odczytali kluczowe cechy wyglądu. Spirala spekulacji jednak powoli dobiega końca, bo Toyota już niebawem pokaże nową Suprę światu w pełnej okazałości.

Nim jednak to oficjalnie nastąpi, na trwającym Salonie w Genewie, Japończycy przedstawili zapowiedź wielkiej premiery, która przybrała postać wyścigowej odmiany. Opracowała ją dewiza Gazoo Racing, która odpowiada za sportowe Toyoty i ostatnio silnie się rozwija. Mimo, że wyczynowej wersji daleko od drogowego charakteru, widać kluczowe cechy wyglądu, jakie znajdą się w produkcyjnej wersji Supry. Niestety, informacji na temat techniki nowej Supry Japończycy jeszcze nie udostępnili. Genewska zapowiedź nie może wyczerpać tematu, najważniejsze zatem jeszcze przed nami.