Rozbudowa DK-12. Będzie łatwiej i wygodnie ominąć patatajkę

Droga krajowa nr 12 przebiega m.in. przez województwo lubuskie i łączy takie miejscowości jak Szprotawa, Żagań i Żary. Swój bieg kończy w Łęknicy na przejściu granicznym z Niemcami. Mieszkańcy często korzystają z tej trasy, aby ominąć drogę wstydu z Olszyny.

Umowę z firmą Strabag podpisał Zielonogórski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Rozbudowa DK-12 będzie prowadzona na odcinku o długości 8,5 km. W jej ciągu pobiegnie m.in. obwodnica miejscowości Szprotawka.

Jakie prace wykona Strabag? Wykonawca m.in. wzmocni istniejącą nawierzchnię, wykona nową konstrukcję nawierzchni na poszerzeniach oraz wybuduje dwukierunkową ścieżkę rowerową. Wartość inwestycji, to 25 mln złotych.


Cała DK 12 biegnie przez województwa lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie do przejścia granicznego w Dorohusku.

DK-12 to ważna droga w południowej części województwa lubuskiego. Wielu kierowców omija w ten sposób płytową drogę krajową nr 18, która od przejścia granicznego w Olszynie jest w fatalnym stanie. Kiedy powstanie A18? Tego nie wiadomo. Obecnie w trakcie jest postępowanie na opracowanie dokumentacji środowiskowej do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla ok. 70 km tej trasy. Pisaliśmy o tym w tekście – Droga wstydu, jest szansa na przebudowę.