Drogi Jaguarze, jak zostać projektantem samochodowym?

Ciekawym przykładem jak przewrotne są koleje losu jest historia pewnego Szkota. 50 lat temu 13-letni Ian Callum wysłał pocztą pytanie do centrali Jaguara w Coventry prosząc o radę. Zapytał jak zostać projektantem samochodowym i załączył kilka swoich rysunków, ku swojemu zaskoczeniu, otrzymał odpowiedź od samego wiceszefa marki. Aktualnie Callum już od dwóch dekad odpowiada za kształt wszystkich Jaguarów, które wyjechały na drogi w obecnym stuleciu.

Branża designerska to sektor świata motoryzacji, do którego dostęp nie jest najłatwiejszy. Projektanci odpowiedzialni za wygląd samochodów najważniejszych marek zwykle przechodzą długą i trudną drogę konkurując z wieloma równie utalentowanymi kolegami po fachu, aby trafić do świata dającego nie tylko ogromną satysfakcję zawodową, ale i prestiż i uznanie. Szczególnie, gdy tworzymy na prawdę dobrze wyglądające auta.

Mistrz fachu

Nie da się ukryć, że poza talentem istotnym czynnikiem jest też łut szczęścia i determinacja. Dobrym przykładem jest jedna, z najbardziej cenionych obecnie postaci samochodowego designu, czyli Ian Callum. Pochodzący ze Szkocji 63-latek od niemal dwudziestu lat jest szefem designu w brytyjskim Jaguarze i to właśnie on odpowiada m.in za wygląd jednego, z najpiękniejszych samochodów nowożytnej motoryzacji, czyli model F-Type.


Jaguar F-Type Coupe; źródło: media-jaguar.com

Historia dokonań Calluma w świecie designu jest jest imponująca, a jej początki miały miejsce wcześniej, niż można się spodziewać. 1 marca 2018, czyli w ostatni czwartek Jaguar przedstawił jeden, z ważniejszych samochodów ostatnich lat, czyli pierwszy w pełni elektryczny model. Średniej wielkości crossover I-Pace zaprezentowano oficjalnie w bardzo symboliczny dzień.

Drogi Ianie

1 marca minęło bowiem 50 lat od ważnego momentu w karierze Calluma. To tego dnia w 1968 roku na list wówczas nastoletniego Szkota odpowiedział ówczesny wiceszef Jaguara, Bill Heynes. Co warto docenić, czołowa postać Jaguara lat 60. pisząc odpowiedź przyłożyła się do niej z należytą powagą i włożyła w nią serce. Heynes poradził młodemu Callumowi szczegóły, jakie należy poprawić w załączonych rysunkach. Był także pod uznaniem jego talentu i zalecił mu ścieżkę rozwoju, która pozwoli mu rozwijać umiejętności. Po latach Callum ukończył renomowane londyńskie Royal College of Art i chwilę potem zdobył pracę u Forda. Przebrnął jeszcze przez Aston Martina aby wreszcie trafić w 1999 roku do firmy, która widocznie była mu przeznaczona – do Jaguara. W jubileusz wyjątkowego wydarzenia z dzieciństwa Calluma Szkot wspomniał o nim na swoim koncie na Twitterze załączając zdjęcie ważnego listu z centrali w Coventry.

źródło: iancallum.com

Na stronie internetowej projektanta znaleźliśmy także rysunki, jakie 13-letni Callum załączył w swoim liście. Chwała mu, że zachował konsekwencję przy rozwijaniu swojego talentu. Czas pokazał, że było warto. Świat motoryzacji dzięki Ianowi Callumowi bez wątpienia jest trochę piękniejszy.

źródło: twitter.com i jalopnik.com