Pierwsza oficjalna zapowiedź elektrycznego Mercedesa trafiła do sieci

Mercedes powoli dojrzewa do swojego pierwszego elektryka. Stawia na dużego SUV-a, którego dzisiaj nazywa EQC. Debiut zaplanowano wprawdzie na przyszły rok, ale już teraz przedstawiono oficjalne zdjęcia z testów przedprodukcyjnych.

Ogromna popularność tak przełomowych samochodów jak Nissan Leaf czy Tesla Model S trwa już kolejny rok. Fenomen ten zaczyna dobitnie uświadamiać światu tradycyjnej motoryzacji, że technologia zmierza w kierunku alternatywnych źródeł napędu szybciej, niż można się było spodziewać. Przedstawienie napędzanego prądem prototypu jako wizja przyszłości to za mało. Rynek samochodów elektrycznych systematycznie rośnie i tylko od dotychczas niezdecydowanych zależy, czy chcą dołączyć do biegu zamiast nieśmiało się przyglądać.

Mercedes EQ Concept

Na początek duże gabaryty

Do dołączenia do gry skrupulatnie szykuje się Mercedes, który pierwszy sygnał dał w październiku 2016 roku prezentując dużego, całkowicie elektrycznego SUV-a EQ Concept. Drugim znakiem było studium kompaktowego, elektrycznego hatchbacka EQA przedstawione ostatniej jesieni na Salonie we Frankfurcie. Co łączy te oba modele? Posłużą one za fundament pod sukcesywnie w przyszłości poszerzaną gamę w pełni elektrycznych Mercedesów sygnowanych emblematem EQ.


Pierwszym seryjnym modelem będzie produkcyjna wersja SUV-a EQ pod nazwą EQC, której testy drogowe pod szczelnym kamuflażem ruszyły już na dobre. Mimo że premierę zapowiedziano dopiero na 2019 rok to już teraz marka ze Stuttgartu przedstawiła pierwsze, oficjalne zdjęcie zamaskowanego modelu. Czemu służy wypuszczenie ładnie wykadrowanego zdjęcia oklejonego folią prototypu, które tak na prawdę wiele nam nie przekazuje?

Polarne testy

Mercedes chce się oczywiście pochwalić, że stadium rozwoju elektrycznego SUV-a jest w kluczowej fazie. Zimowa sceneria z kolei dowodzić ma temu, że przyszła nowość marki nie jest oszczędzana podczas testów. Warunki uwiecznione na fotografii istotnie były ekstremalne. Testy przeprowadzono w okolicach szwedzkiej miejscowości Arjeplog w Laponii, podczas których panowała temperatura -35 stopni Celsjusza.

Mercedes EQ Concept

Niestety, szczegółowe dane na temat elektrycznego EQC nie są jeszcze znane. Jedyne spekulacje na jakie możemy sobie pozwolić to te na temat wyglądu. Zerkając na zdjęcia zamaskowanego prototypu przyszły seryjny model powinien czerpać garściami z EQ Concept.

Z początkiem przyszłej dekady gama submarki EQ ma poszerzyć się o kompaktowego hatchbacka, małego crossovera i limuzynę. Szykujcie się zatem na jeszcze więcej newsów o samochodach elektrycznych – takie czasy.

źródło: media.daimler.com