Rycerz, którego nie zatrzyma nawet najtrudniejszy teren

Dwa zestawy gąsienic, 12-cylindorwa jednostka napędowa o mocy 710 koni mechanicznych i masa od 31 do 58 ton, ale tylko 0,22 kg/cm2 nacisku na podłoże, to mniej niż człowiek. Dzielność tej bestii w terenie jest niesamowita, zresztą sami zobaczcie. Nasi sąsiedzi ze Słowacji mają taki w służbie straży pożarnej.

ZSRR rozpoczęło prace projektowe nad Vityazem już w latach 60-tych. Sowieci potrzebowali transportera do przewożenia ładunków w trudnym terenie i ekstermalnych warunkach pogodowych.
Vityaz mierzy 10 m długości, prawie 3 metry wysokości i waży od 9 ton dla wersji DT-10P do 27 ton dla większych DT-30 (bez ładunku). Co ciekawe został skonstruowany jako zamknięta, całkowicie spawana jednostka, co czyni go w praktyce wodoszczelnym.


12-cylindrowy  silnik o mocy 710 koni mechanicznych napędza cztery zestawy gąsienic. Vityaz wszedł do czynnej służby i został od razu skierowany w rejony o najcięższym klimacie w bloku sowieckim, działał od tundr syberyjskich po suche regiony pustynne. Obecnie pojazdy można spotkać na Antarktydzie i Arktyce gdzie ciągną różnego rodzaju sprzęt poprzez wieczną zmarzlinę. Wiadomo też, że jeden egzemplarz znajduje się na Słowacji gdzie został dostarczony w 2013 roku.

W kwietniu 2014 roku DT-30PO rozpoczął służbę w brygadzie ratowniczej “DHZ Pole” z Trnawy na Słowacji. DT-30PO stał się częścią wyposażenia specjalistycznego straży pożarnej i będzie używany podczas powodzi, do gaszenia pożarów w trudnym lub niedostępnym terenie oraz podczas klęsk żywiołowych do transportu maszyn i ewakuacji ludzi.

Vityaz jest produkowany do dziś w wielu wersjach o różnym przeznaczeniu. Warto samemu się o tym przekonać i odwiedzić stronę producenta www.bolotohod.ru/en/ecat1/ecat12/.

Spółka akcyjna Vityaz chwali się, że jest obecnie jednym z najnowocześniejszych przedsiębiorstw budowy maszyn w Baszkirii. Od 1982 r. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji amfibijnych i nieamfibijnych modyfikacji pojazdów gąsienicowych.