W styczniu 2018 padł historyczny rekord w imporcie aut używanych do Polski!

Ulubiony samochód polskich kierowców to Audi A4. Średni wiek importowanych aut trochę przeraża – to 11,5 roku. Łącznie na polskie drogi w styczniu 2018 trafiło ponad 77 000 aut z importu. Jeżeli trend się utrzyma, w ciągu roku będzie ich ponad 1 mln. Nie uznajemy też nic poza autami niemieckimi. Dopiero na 12 pozycji rankingu znajduje się pojazd, który nie powstał u zachodnich sąsiadów – to Renault Scenic.

Chociaż sprzedaż nowych samochodów w Polsce rośnie, to w żaden sposób nie wpływa to na import używanych aut do polski. Liczba ściąganych pojazdów wciąż idzie w górę i właśnie padł nowy rekord w liczbie rejestracji. Dotyczy on stycznia 2018 roku.


Jak informuje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w Polsce zarejestrowano w tym czasie 77 557 samochodów używanych – w tym dostawczych do 3,5 tony – które zostały sprowadzone z zagranicy. To historyczny rekord. Porównując to ze styczniem 2017, import do Polski wzrósł o 18,5%. Jest też znacznie lepiej w porównaniu do grudnia 2017 – wzrost o 19%.

Średni wiek auta importowanego – ponad 11 lat!

Jeżeli ktoś myśli, ze do kraju trafiają w większości auta sprawne i w miarę młode, będzie nieco rozczarowany. Średni wiek zaimportowanych w styczniu samochodów to ponad 11 lat. W większości są to pojazdy niemieckie – 42%. Auta francuskie stanowią tu 17%, zaś japońskie – 14%. Wiadomo także, że większość stanowiły samochody z silnikami benzynowymi.

Najpopularniejszym autem importowanym w 2017 roku pozostaje Audi A4, drugie miejsce to Volkswagen Golf, trzecie – Opel Astra. Dopiero 12 pozycja należy do auta, które nie jest niemieckie, to Renault Scenic. Jeżeli tak wysoka sprzedaż utrzyma się przez cały 2018 rok, na polskie drogi może trafić aż 1 mln aut z importu.

A jak samochody nowe?

Liczba nowych samochodów, jakie w styczniu pojawiły się na polskich drogach, również jest imponująca – to 51 039 egzemplarzy. Nie jest to już rekord wszech czasów, ale mimo to w XXI wieku tak dobrych wyników jeszcze nie było. Taka liczba sprzedanych aut nowych oznacza wzrost większy, niż w przypadku pojazdów używanych – o 21,7%.

Najpopularniejszym autem nowym w styczniu została Toyota Yaris. Drugie miejsce należy do Skody Fabii, trzeci jest – jak w przypadku aut używanych – Opel Astra. Oba rynki – auta nowe i używane – różni przede wszystkim klient końcowy. Na auta używane decydują się głównie klienci indywidualni – aż 90% (na podstawie danych z 2017 roku). W przypadku samochodów nowych, aż 70% egzemplarzy jest rejestrowane na firmy.