Prokuratorzy w biurze siedziby koncernu motoryzacyjnego Audi

Jak donosi niemiecka prasa przeszukania miały miejsce dzisiaj rano. Potwierdza to rzeczniczka prokuratury w Monachium. Do tej pory w związku z aferą spalinową oskarżonych jest 14 pracowników koncernu. Sprawa dotyczy co najmniej 210 000 pojazdów sprzedanych od 2009 roku.

Przeszukania to dalszy ciąg sprawy manipulacji dotyczącej emisji spalin. Jak czytamy na stronach Reutera i Autobilda informacje o całej akcji potwierdziła prokuratura w Monachium.
Warto przypomnieć, że to nie pierwsze działania prokuratury wymierzone w niemiecki koncern. Kilka dni temu funkcjonariusze przeszukiwali domy byłych i obecnych pracowników Audi. Podejrzanych jest 14 osób.
Niemiecki Federalny Urząd Motoryzacji wykrył w najnowszych silnikach montowanych w Audi niedozwolone oprogramowanie do kontroli emisji spalin. W 2017 roku koncern został zmuszony do wycofania z rynku około 127 tys. autWięcej o początkach afery w Audi.

W niemieckich koncernach motoryzacyjnych afera cały czas goni kolejną aferę. Ostatnio światło dzienne ujrzała sprawa (mowa tu o Volkswagenie) wykorzystywania zwierząt (w tym przypadku małp) do badań nad skutkami wdychania spalin diesla. 10 małp, podczas oglądania kreskówek, wdychało spaliny powstałe ze spalania oleju napędowego w modelu VW Beetle. To już wywołało ogólne oburzenie. Oliwy do ognia dolał Deutsche Welle, który poinformował, że takie testy Volkswagen przeprowadzał również na ludziach.


małpy wykorzystywane do testów wdychały spaliny z VW Beetle, w którym pracował silnik EA 189.

Uczestnicy testów mieli wdychać toksyczny dwutlenek azotu. Badania przeprowadzono w Klinice Uniwersyteckiej w Akwizgranie, a ich wyniki zostały opublikowane w 2016 roku. Testom poddało się 25 młodych, zdrowych osób. Przez wiele godzin mieli wdychać gaz w różnej koncentracji, potem zostali przebadani przez lekarzy — informował DW.
Po tym wszystkim Volkswagen ogłosił – chcemy całkowicie wykluczyć testy na zwierzętach. Więcej się to nie powtórzy. Federalny minister sprawiedliwości Heiko Maas (SPD) powiedział natomiast, że są to szokujące praktyki. Używanie ludzi i zwierząt dla własnych celów jest po prostu okropne.

 

Źródło: aurobild.de
Grafika: www.stuttmann-karikaturen.de