Porsche 550A – 5 milionów dolarów za 136 KM

Dokładnie 5,17 mln USD (17,3 mln PLN) uzyskało na aukcji 550A Spyder. Cena nawet jak na tak rzadki egzemplarz robi wrażenie. Porsche 550A z 1958 roku zostało wystawione na sprzedaż w brytyjskim domu aukcyjnym Bonhams. Kupujący docenił historię tego samochodu.

136 KM z 1.5-litrowego czterocylindrowego boksera za taką sumkę. Jednak to 550A zostało wyprodukowane w liczbie 40 sztuk. Według Bonhamsa wysoka cena jest spowodowana imponującą liczbą wyścigów w jakich samochód wziął udział. Tym egzemplarzem ścigały się takie legendy jak Carel de Beaufort czy Richard von Frankenberg. Samochód brał również udział w 1000-kilometrowym wyścigu na torze w Nürburgring i znalazł się na podium oraz w Le Mans 24h, Grand Prix Holandii na torze Zandvoort.


Jak twierdzi dom aukcyjny (poparto to raportem Andy’ego Prilla) jest to jeden z trzech najlepiej zachowanych egzemplarzy na świecie. Zarówno jeżeli chodzi o stan jak i oryginalność. Według Sports Car Digest auto jest teraz w rękach rękach prywatnego amerykańskiego kolekcjonera.