Tak wygląda nowa Skoda Fabia, czyli najlepiej sprzedające się auto w Polsce

Gdy obecnie dostępną Fabię porówna się do nowego Seata Ibizy, albo Volkswagena Polo, nie da się zignorować faktu, że Skoda prezentuje nieco gorzej. Najbardziej to widać przez dosyć mały (6,5”) ekran LCD, którego jakość i szybkość są raczej przeciętne. Kolejna sprawa to brak świateł mijania LED, przez co jazda nocą staje się mniej komfortowa i bezpieczna. Ale wszystko to może zmienić się już w marcu.

III generacja Skody Fabia wcale już nie jest taka nowa, bo na rynek weszła w roku 2014. Warto też wiedzieć, że od 1999 roku na świecie sprzedano już ponad 4 miliony egzemplarzy Skody Fabia. Zaś obecna, trzecia generacja już przekroczyła pułap pół miliona dostarczonych samochodów.

Czeski producent zapowiada jednak, że odświeżona Fabia (2018) zostanie zmodyfikowana zarówno pod względem wyposażenia, jak i wyglądu. Producent nie daje do zrozumienia o jakie zmiany chodzi, ale należy spodziewać się co najmniej znacznego liftingu. Ma on przynieść przeprojektowany pas przedni wykonany w technologii LED, co poprawi front auta, który obecnie nie rzuca na kolana nowoczesnym wyglądem.


Tak wygląda przód Skody Fabia aktualnej generacji

LED ma pojawić się także w światłach tylnych oraz miejmy nadzieję – w reflektorach głównych, także jako światła mijania i drogowe, a nie tylko jako światła dzienne.

Fabia – najpopularniejszy nowy samochód w Polsce

Pomimo tego Skoda Fabia pozostaje najlepiej sprzedającym się autem w Polsce w 2017 roku. W 2017 r. łącznie zarejestrowano 483 195 samochodów, z czego aż 19 047 aut to właśnie Fabia. To wynik wynik lepszy o 26,31% niż w roku 2016. Drugie miejsce również należy do Skody, tyle że do Octavii – 18 775 zarejestrowanych aut. Dopiero 3 miejsce to coś spoza VAG – Opel Astra, producent od zeszłego roku należący już do francuzów. Jednak tuż za podium znajdziemy znowu grupę Volkswagen, czyli nowego Golfa z wynikiem 13 224 egzemplarzy.

Przydałoby się trochę więcej mocy

Co zmieni się pod maską? Tego też nie wiadomo. Być może pojawią się mocniejsze silniki, co zwiastuje niedawna premiera Fabii R5 z 125 konnym silnikiem 1.4 TSI. Standardowo, czyli nie biorąc pod uwagę limitowanej edycji R5, obecna generacja niewielkiej Skody oferuje maksymalnie 110 KM w przypadku silnika 1.0 TSI. Najmocniejszy TDI ma 105 KM i 1.4 litra pojemności. Oba w zupełności wystarczają do bezpiecznego, dynamicznego wyprzedzania, jednak trudno tu mówić o emocjach wyrywających z butów.

Więcej informacji dostaniemy dopiero podczas Międzynarodowych Targów Samochodowych w Genewie, które odbędą się w dniach 8-18 marca 2018 roku. Prawdopodobnie wtedy Skoda zdradzi szczegóły dotyczące nowej wersji.