Szwecja. Darmowe autonomiczne autobusy wyruszą niebawem w trasę

Szwedzka Agencja Transportu dopuściła autobusy autonomiczne do ruchu po drogach publicznych. Pierwsze pojazdy pojawią się na ulicach Sztokholmu już w styczniu. Pojazdy pozostaną jednak nad stałą kontrolą kierowców.

Autonomiczne autobusy będą kursować na trasie między centrum handlowym Kista a hotelem Victoria Tower. Cały odcinek ma długość 1,5 kilometra. Pojazdy są zaprogramowane tak, aby poruszać się z maksymalną prędkością około 20 km/h. W środku nie znajdziemy kierownicy, ale autobusami można sterować ręcznie. W każdym z pojazdów będzie cały czas przebywał jeden kierowca, który w kryzysowej sytuacji przejmie kontrolę nad autobusem. Takich środków bezpieczeństwa wymaga szwedzkie prawo.

– Jest to historyczna decyzja promująca rozwój innowacyjnej technologii, jest ona ważna dla naszego rozwoju. Jednak aby w pełni rozwinąć bezpieczną technologię autonomicznych pojazdów potrzebujemy badań i testów – napisał we wczorajszym oświadczeniu dyrektor generalny Agencji Transportu Jonas Bjelfvenstam.


Autobusy będą darmowe a każdy z nich zabierze jednorazowo 12 pasażerów. Ta testowa linia ma udowodnić, iż pojazdy są bezpieczne dla ruchu – napisał Bjelfvenstam. Dodał też, że zadaniem Agencji Transportu jest upewnienie się, że tak właśnie jest.

Za projekt odpowiedzialna jest firma Nobina, która współpracuje z ekspertami z Ericssona, SJ, KTH, Klövern, Urban ICT Arena oraz miastem Sztokholm. Na dzień dzisiejszy wiadomo również, że Agencja Transportu rozpatruje 7 innych wniosków o testy pojazdów autonomicznych.