Orlen zapowiada uruchomienie 23 ładowarek na stacjach paliw!

Star, czyli niemieckie stacje polskiej sieci Orlen

Obecnie jazda samochodem elektrycznym po Polsce to zadanie dla odważnych. Punktów, gdzie można uzupełnić prąd jest tak mało, że każda podróż staje się dosyć stresująca. Na szczęście coś zaczyna się zmieniać. Poza Orlenem, ładowarki stawia też Lotos i PGE oraz Greenway. A to oznacza, że za 2 lata jazda elektrykami powinna się stać całkiem przyjemna.

Orlen rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie ogłoszono postępowanie zakupowe (tzw. RFP – request for proposal), na 23 ładowarki o mocy 50 kW i 100 kW. Jeszcze w 2018 roku kierowcy będą mieli możliwość naładowania aut elektrycznych na wybranych stacjach zlokalizowanych przy trasach tranzytowych w Polsce.

Planowane punkty ładowania będą obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim. Wszystkie punkty zostaną wyposażone w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS, a także w złącze Typ 2 do ładowania pojazdu prądem przemiennym. Stacja szybkiego ładowania o mocy 50 kW po stronie prądu stałego, pozwala na naładowanie akumulatorów pojazdu elektrycznego z poziomu 20% do 80% pojemności w około 20-30 minut.


Inwestycja będzie realizowana w latach 2018-2019, a pierwsze punkty zostaną uruchomione jeszcze w tym roku. Konkretne lokalizacje zostaną podane w dalszej części postępowania zakupowego. Oprócz lokalizacji tranzytowych ładowarki pojawią się również pod siedzibami firmy w Płocku i Warszawie.

Chcemy by w 2019 roku kierowcy korzystający z aut elektrycznych mogli przejechać przez całą Polskę głównymi szlakami komunikacyjnymi korzystając z naszych punktów ładowania – powiedział Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Już teraz w ramach współpracy z firmą Tesla, na stacjach Grupy ORLEN działają punkty ładowania samochodów elektrycznych tego producenta w Polsce, na stacji ORLEN w Kostomłotach oraz w Katowicach, i w Niemczech, w miejscowościach Grimmen w Meklemburgii-Pomorze Przednie i Uckerfelde w Branderburgii. W Czechach Koncern planuje rozwój sieci punktów ładowania dostępnych na stacjach Benzina w partnerstwie z CEZ. Obecnie działa tam jeden punkt, zlokalizowany w mieście Vrchlabi.

Lotos i PGE też stawiają ładowarki

We wrześniu 2017 dowiedzieliśmy się, że Polska Grupa Energetyczna, czyli największe pod względem przychodów i mocy wytwórczych przedsiębiorstwo energetyczne w Polsce, bierze się za instalację ładowarek dla samochodów elektrycznych. Ładowarki maja pojawić się na stacjach benzynowych. Pierwsze 12 z nich powstanie przy autostradach.

Pojawiają się także ładowarki Greenway

Docelowo ładowarek Greenway na terenie Polski będzie aż 125, pojawi się również 10 urządzeń ultraszybkich o mocy 350 kW. Mają one umożliwić pokonanie 300 km po 20 min ładowania. Zamontowane zostanie także 50 standardowych ładowarek 22 kW, które pozwalają na naładowanie akumulatora 30 kWh w nieco ponad 4 godziny.