Kolejny bubel w nowym CEP, nie widać że auto jeździło na TAXI

Historia Pojazdu miała nam ujawnić sporo informacji o samochodzie, który chcemy zakupić. Niestety w raporcie brakuje wzmianki, że auto było użytkowane do zarobkowego przewozu osób, chociaż ma adnotacje w dowodzie. Dowód i kartę można zgubić, a wtedy już kupujemy pojazd, którego historii nie poznamy. Warto o tym wiedzieć!

Bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów miał w założeniu być bardzo przydatnym narzędziem w rękach obywatela, który zamierza kupić auto z rynku wtórnego. Pomimo, iż znajdziemy w nim takie dane jak przebieg czy też wynik badania technicznego, to nie ma tam wielu istotnych informacji.

Niestety handlarze kupują tanio samochody po taksówkach, a następnie zgłaszają zagubienie dowodu i karty pojazdu, w zamian otrzymują czysty dowód bez adnotacji, że samochód służył do zarobkowego przewozu osób. Postanowiliśmy samodzielnie przekonać się czy faktycznie takie dane są gromadzone przez nowy system Centralnej Ewidencji Pojazdów. Poniżej na zdjęciu dowód rejestracyjny samochodu z adnotacją urzędową informującą, że pojazd jest użytkowany jako taksówka osobowa. Z tego dokumentu użyliśmy danych do sprawdzenia historii pojazdu.


Na stronie Historiapojazdu.gov.pl przepisaliśmy wymagane dane. Podaliśmy numer VIN, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji. W raporcie nie ma nic o fakcie, że pojazd jest aktualnie taksówką (analogicznie zatem nie będzie też informacji, że kiedyś był). Jest za to błąd odnośnie zasilania, ale to inna historia.

Ktoś powie, że te dane nadal widnieją w dowodzie rejestracyjnym czy karcie pojazdu, więc w czym problem? To prawda, ale jest łatwy i niedrogi sposób na pozbycie się niewygodnych informacji z tych dokumentów. Wystarczy zgubić dowód rejestracyjny i kartę pojazdu! Wtedy wydział komunikacji wydaje wtórnik dokumentu, w którym nie ma już niewygodnych i danych, które handlarz czy sprzedający chciał przed nami ukryć. Jak oczywiście można się łatwo domyśleć proceder nie dotyczy tylko adnotacji o TAXI, w taki sam sposób można z historii auta pozbyć się informacji, że pojazd był zasilany LPG. Co ciekawe od wczoraj na stronie możemy sprawdzić także zagraniczną historię auta (wybrane kraje), a tam już tak istotna adnotacja, że auto było używane jako taksówka jest widoczna.

Źródło: Leftlane