Nowoczesne fotoradary 3D mogą pojawić się jeszcze w 2018 roku

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP wraz z firmą Zurad pracują nad innowacyjnym, modułowym systemem Roadsense+. Nowoczesne fotoradary 3D mają szansę pojawić się na polskich drogach jeszcze w 2018 roku. Urządzenia będą rejestrować różne wykroczenia, pomogą również ustalić przyczyny wypadku.

– Chodzi o stworzenie systemu, który będzie zwiększał bezpieczeństwo ruchu drogowego poprzez rejestrację i analizę zdarzeń, które dzieją się na drodze – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Jakub Główka, kierownik Ośrodka Systemów Bezpieczeństwa w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP.
Nowe urządzenia mają mierzyć prędkość na danym odcinku drogi, wykrywać przejazdy przez skrzyżowania na czerwonym świetle oraz mierzyć prędkości wraz z rejestracją wykroczenia na wielu pasach ruchu. Nowy fotoradar rozpozna także rodzaj zdarzenia drogowego i pozwoli ustalić przyczyny wypadku.
Roadsense+ opiera się na nowoczesnym radarze 3D oraz module optycznym i przetwarzania sygnałów, które mają rozpoznawać sytuację na drodze przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.


Poprzez połączenie kilku urządzeń w jedną całość ma skuteczniej wykrywać naruszenia przepisów ruchu drogowego. Umożliwi także objęcie nadzorem nad przestrzeganiem ograniczeń prędkości na drogach szybkiego ruchu poprzez wydłużony pomiar odcinkowy.
– W tej chwili w Polsce jest na drogach około 400 fotoradarów, które tylko mierzą prędkość. Planowana rozbudowa systemu zakłada, że będzie 1400 takich urządzeń. My chcemy, żeby były one modułowe, innowacyjne i stanowiły rzetelną podstawę do oceny sytuacji na drodze – podkreśla ekspert z PIAP.

Zdjęcie i film pokazują działanie tzw. radary śledzącego, który pozwala na jednoczesne nadzorowanie ruchu aż 32 pojazdów znajdujących się nawet na 6 pasach drogi. Producentem urządzenia jest firma Videoradar sp. z o.o.,  systemem Roadsense+ ma mieć o wiele większe możliwości.

Źródło: Innowacyjne fotoradary ze sztuczną inteligencją mogą się pojawić na polskich drogach w 2018 r.