Płatny wjazd do centrów polskich miast. Samorządy będą decydować

Rada ministrów przyjęła projekt ustawy na mocy którego samorządy będą mogły wprowadzać płatne strefy wjazdu. Wycieczka do centrum może kosztować maksymalnie 30 zł, a kara za brak opłaty 500 zł. Poznań i Toruń chcą już pobierać myto.

Strefy czystego transportu zaczną powstawać już w połowie bieżącego roku (ministerstwo energii twierdzi że, przepisy mogą wejść w życie już wiosną tego roku). Do ekostref będą mogły wjeżdżać bez ograniczeń auta elektryczne, natomiast właściciele aut zasilanych benzyną, olejem napędowym czy LPG zapłacą maksymalnie 30 zł za dzień. Z opłat będą też zwolnieni mieszkańcy śródmieścia. Ministerstwo infrastruktury chce również przygotować nowy wzór tablic rejestracyjnych dla pojazdów, które z opłat będą zwolnione.
Do wprowadzenia opłat jako pierwsze szykują się miasta Toruń i Poznań, za takim rozwiązaniem jest również prezydent Wrocławia. Strefy czystego transportu miałyby obowiązywać całą dobę. Prezydent Torunia chce pobierać pieniądze od kierowców wjeżdżających w wąskie zabytkowe uliczki i do zespołu staromiejskiego. Również prezydent Wrocławia jest za takim owiązaniem. – Jeśli Sejm stworzy podstawy prawne do wprowadzania zakazu wjazdu do centrów miast samochodów przekraczających normy emisji spalin, natychmiast wprowadzę taki zakaz – powiedział Rafał Dutkiewicz. Chcielibyśmy w pewnych obszarach Wrocławia ograniczyć ruch samochodowy do aut, które są bardziej ekologiczne – dodał.
Co na to Warszawa? Jeśli plany te zostaną bardziej skonkretyzowane, pochylimy się nad nimi i zastanowimy, co robić. Póki co jest za wcześnie, żebym mógł udzielić jakiejś odpowiedzi – powiedział portalowi Naszemiasto rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy, Bartosz Milczarczyk.