Solaris z kolejnym rekordem, sprzedał 1,4 tys, pojazdów w 2017 roku

Spółka Solaris Bus & Coach sprzedała w 2017 roku ponad 1,4 tysiąca pojazdów. To w historii firmy rekordowy wynik. Do tej pory polska firma sprzedała już 15 tys. pojazdów do 32 krajów.

Spółka Solaris Bus & Coach produkuje autobusy, trojebusy i tramwaje. Firma ma 4 fabryki zlokalizowane na terenie Wielkopolski. W Poznaniu powstaja pojazdy szynowe, natomiast autobusy produkowane są w Bolechowie.
Od 2011 roku Solaris produkuje również aurobusy elektryczne i w tej dziedzinie jest światowym liderem. Dziś można spotkać je między innymi na drogach Warszawy, Ostrołęki, Krakowa, Inowrocławia i Jaworzna. Ekologiczne pojazdy podpoznańskiego producenta trafiły również do wielu miast poza granicami Polski zasilając floty komunikacji miejskiej w: Austrii, Czechach, Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, na Łotwie i Słowacji. Warto też zaznaczyć, że wytwarzany autobus z napędem hybrydowym jest pierwszym w Europie produkowanym seryjnie autobusem tego typu. Solaris chwali się, że wszystkie dostarczone przez niego elektryczne Urbino przejechały w 9 krajach Europy łącznie ponad 4 mln km.

Od grudnia wiadomo też, że 25 osiemnastometrowych autobusów elektrycznych Solaris Bus & Coach pojedzie do Brukseli. Wartość kontraktu podpisanego z brukselskim przewoźnikiem STIB wynosi ponad 21 mln euro. Dostawy będą realizowane od początku 2019 roku.
To największy dotąd, jednorazowy kontrakt na autobusy elektryczne w historii spółki. Wcześniej podpisaliśmy umowy z Jaworznem na 22 autobusy i z Krakowem na 20 pojazdów, oba zamówienia zostały zrealizowane w tym roku. Tym samym liczba autobusów elektrycznych sprzedanych przez Solarisa sięgnęła blisko 200 sztuk – powiedział w imieniu spółki Solaris Bus & Coach Mateusz Figaszewski.
Wraz z autobusami zostanie dostarczona infrastruktura ładująca, będą to cztery ładowarki pantografowe.