BOR nie wybrało Maybacha, będą dwa opancerzone Audi za 5,5 mln

Park maszyn Biura Ochrony Rządu zasiliły dwie nowiutkie limuzyny Audi A8 L Security. Samochody kosztowały ponad 5,5 mln złotych. W grę wchodził jeszcze Mercedes S 600 Guard a nawet opancerzony Mercedes-Maybach S 600 Guard. Słuszną linię ma nasza władza?

Miała być jedna limuzyna po wypadku Beaty Szydło (rozbite auto to właśnie Audi A8L Security), jednak BOR zdecydował się za dwa nowe samochody z najwyższej półki. Postępowanie na zakup dwóch reprezentacyjnych opancerzonych samochodów wszczęto już w marcu 2017 roku. Wtedy wiedzieliśmy, że w grę wchodzą pojazdy w cenie ponad 2,5 mln złotych za każdy.
A8 L w wersji Security spełnia najwyższe wymagania obowiązujące tego typu pojazdy cywilne oraz posiada dodatkowe systemy bezpieczeństwa.

  • Pancerz pojazdu to zmodyfikowana karoseria, którą wytwarza się w zakładach w Neckarsulm. Karoseria składa się w znacznym stopniu z aluminium (używa się również włókna aramidowe, ceramikę i szkło wielowarstwowe. Tak wzmocnione i opancerzone auto waży blisko 3 tony. Audi jest odporne na granaty ręczne.


  • Silnik jest odpalany przez kierowcę zdalnie. Można go zatem uruchomić z pewnej odległości zanim kierowca zajmie miejsce w pojeździe.
  • Auto posiada system awaryjnej wentylacji z butlami ciśnieniowymi, który na żądanie wpompuje do środka świeże powietrze.
  • Jest również blokada selektywna drzwi oraz otwieranie awaryjne. Wystarczy wcisnąć specjalny przycisk i szarpnąć za klamkę a pirotechniczne śruby odmontują drzwi od karoserii, można je wtedy wypchnąć.

  • System gaszenia ognia, który jest aktywowany za pomocą przycisku lub samoczynnie przez czujniki. Środek gaśniczy jest uwalniany przez dysze do wnęk kół, na podwozie, bak i do komory silnika.
  • 19-calowe felgi z oponami 255/720 (indeks obciążenia R 117). Pierścienie zamontowane na felgach, dają możliwość jazdy do 80 kilometrów na przebitych lub przestrzelonych oponach.
  • W aluminiowe progi auta wmontowano masywne profile balistyczne, które zwiększają ochronę przed podłożonymi ładunkami wybuchowymi. Pancerna podłoga pojazdu jest wykonana ze specjalnego stopu aluminium.

  • W Audi A8 L Security dostępne są dwa silniki. Pierwszy to 4-litrowy TFSI (V8 biturbo) o mocy 435 KM oraz silnik wolnossący W 12 FSI o mocy 500 KM. Obie jednostki dysponują momentem obrotowym ponad 600 Nm. Napęd jest przekazywany na wszystkie koła (quattro). Auto można rozpędzić do 210 km/h (prędkość jest ograniczona ze względu na zastosowane opony). Do setki auta rozpędzają się w niewiele ponad 7 sekund.

https://www.youtube.com/watch?v=W-EgAWGa1ts

Twój adres email nie zostanie opublikowany.