45 nowych radiowozów za 3,2 mln trafiło do Rzeszowa i okolic

Podkarpacka policja dostała właśnie 25 oznakowanych radiowozów Opel Astra z silnikami 1.6 turbo o mocy 200 KM. Funkcjonariusze otrzymają także 7 furgonów Renault Traffic i Volkswagen T6, terenowe Mitsubishi Pajero, Citroena C4, 3 Ople Mokka, Suzuki SX4 Cross oraz Kię Cee’d 1.6 CRDi.

45 nowych pojazdów o wartości ponad 3,2 mln złotych przekazano dziś do komend, komisariatów i posterunków Policji na Podkarpaciu. 30 radiowozów w połowie sfinansowały samorządy powiatów, miast i gmin. Pozostałe środki pochodzą z budżetu państwa, w ramach Programu Modernizacji Policji na lata 2017-2020.

Uroczyste przekazanie odbyło się na placu przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Wicewojewoda Podkarpacki Piotr Pilch powiedział: “Plan modernizacji Policji staje się faktem. W ciągu czterech lat Państwo Polskie na Policję przeznaczy 6 miliardów złotych. W większości będą to środki przeznaczone na budowę i modernizację nowych komend, ale też na wymianę sprzętu i samochodów.”


Samochody, które dziś trafiły do jednostek Policji pozyskane zostały z dwóch źródeł. 15 z nich zostało sfinansowanych z budżetu Policji. To autobus, 7 furgonów Renault Traffic i Volkswagen T6, a także 5 oznakowanych radiowozów Kia Cee’d oraz Mitsubishi Pajero i Citroen C4.

Natomiast zakup pozostałych 30 radiowozów był możliwy dzięki wsparciu jednostek samorządowych województwa podkarpackiego. Już dziś samochody trafią do tych komend miejskich i powiatowych, których samorządy zdecydowały się na przekazanie na ten cel 50% wartości pojazdów. To komendy miejskie w Krośnie, Rzeszowie i Tarnobrzegu, oraz komendy powiatowe w Jarosławiu, Jaśle, Leżajsku, Lubaczowie, Mielcu, Sanoku, Strzyżowie i Stalowej Woli.

Niemal wszystkie auta to oznakowane radiowozy, przeznaczone dla służby prewencyjnej i ruchu drogowego. Na podkarpackie drogi wyjedzie 25 Opli Astra 1,6 kombi o mocy silnika 200 KM i maksymalnej prędkości 235 km/h, 3 Ople Mokka 1,4 Turbo o mocy 140 KM, Suzuki SX4 Cross oraz Kia Cee’d 1,6 GDI.

Łącznie w ręce polskiej policji trafi blisko 300 nowych radiowozów, z czego większość z nich to właśnie Ople Astra z silnikami 1.6 turbo o mocy 200 KM. Auta przyspieszają do 100 km/h w 7,7 sekundy. W większości przypadków zastąpią wysłużone już Kie Cee’d z silnikami 1.6 CRDi o mocy 128 KM oraz 136 KM. Więcej o tym pisaliśmy już w październiku.

źródło: Nowe radiowozy dla podkarpackiej Policji