Oto pierwszy samochód elektryczny masowo produkowany w Polsce

Volkswagen e-Crafter

e-Crafter budowany jest już od jakiegoś czasu polskiej fabryce Volkswagena w Białężycach, niedaleko Wrześni. Auto wyposażono w akumulatory o pojemności 43 kWh, dzięki czemu ma zasięg 160 km, który docelowo ma zostać zwiększony do 400 km. Pierwsze 2000 egzemplarzy auta trafi do firm z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i Szwecji.

Volkswagen przekazało klientom z kilku krajów pierwsze egzemplarze e-Craftera. Nowe użytkowe auta z napędem elektrycznym będą przez nich testowane w realnych warunkach do połowy 2018 roku. Firmy biorące udział w testach są z branży usług dostawczych, rzemieślniczych i małe firmy, których auta pokonują dziennie do 100 km.

Właśnie do takiego typowego sposobu użytkowania w mieście stworzono e-Craftera – model z silnikiem o mocy 100 kW (136 KM), zasięgiem 160 km i prędkością maksymalną celowo ograniczoną do 90 km/h.


Takie są możliwości przy obecnie testowanych akumulatorach o pojemności 43 kWh. Wg producenta docelowo, wraz z rozwojem technologii baterii, zasięg zwiększy się do 400 km na jednym ładowaniu.

Dr Eckhard Scholz, Prezes Zarządu Volkswagen Samochody Użytkowe, stwierdził: „Przekazujemy wybranym firmom korzystającym na co dzień z aut dostawczych pierwsze egzemplarze, żeby zebrane przez nich praktyczne doświadczenia wykorzystać podczas ostatniej fazy prac nad tym bezemisyjnym autem użytkowym”.

Litowo-jonowe akumulatory e-Craftera zostały umieszczone w podłodze

Dzięki temu można wykorzystać całą pojemność przedziału transportowego, wynoszącą 10,7 m3, a także – co równie ważne – jego szerokość (1380 mm) i wysokość (1861 mm).

Maksymalna ładowność e-Craftera wynosi – zależnie od wersji – od 1,0 do 1,75 tony. Na stacji ładowania CCS prądem stałym 40 kW w ciągu 45 minut akumulator elektrycznego Craftera można naładować do 80% pojemności. Jeśli kierowca skorzysta ze stacji ładowania prądem zmiennym 7,2 kW, akumulator zostanie w 100% zasilony energią elektryczną w ciągu 5 godzin i 20 minut.

Elektryczny samochód transportowy został skonstruowany na bazie nowego Craftera. Podobnie jak modele z silnikami Diesla, także nowy e-Crafter został wyposażony w systemy asystujące i zwiększające komfort. Auto ma m.in. seryjne czujniki parkowania, wielofunkcyjną kierownicę oraz kamerę umieszczoną z tyłu.

Inne elementy standardowego wyposażenia to automatyczna klimatyzacja (Climatronic), podgrzewane, komfortowe fotele, system nawigacyjny, instalacja do podłączenia telefonu oraz LED-owe reflektory. e-Crafter będzie dostępny w sprzedaży we wrześniu 2018 roku – wszechstronnie przetestowany w codziennych warunkach i gotowy do pracy. Samochód nie jest jeszcze oferowany do sprzedaży, dlatego nie podlega przepisom 1999/94 EG.