Podpisano umowy na dwa odcinki S7 na Mazowszu

Wczoraj podpisano umowy na dwa odcinki drogi ekspresowej S7 na Mazowszu o łącznej długości 35,5 km. Są to odcinki Napierki – Mława (14 km) i Mława – Strzegowo (21,5 km). Niestety wciąż brakuje ekspresówki od Płońska do Warszawy, co oznacza że Łomianki wciąż będą stały w korkach.

To dwa z czterech odcinków drogi ekspresowej S7 na terenie województwa mazowieckiego przygotowywanych do przebudowy przez olsztyński oddział GDDKiA. – Stawiamy na połączenia północ-południe. Droga ekspresowa S7 połączy porty w Trójmieście i Elblągu z południem naszego kraju i naszej części Europy – powiedział minister Andrzej Adamczyk podczas konferencji prasowej.

Inwestycja realizowana będzie w systemie „Projektuj i buduj”. Zadaniem wyłonionych w przetargu wykonawców będzie, przed przystąpieniem do prac budowlanych, wykonanie projektów budowlanych i złożenie wniosków o Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W ramach zadania powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa, z pozostawieniem rezerwy terenu na dobudowę trzeciego pasa ruchu po wewnętrznej stronie jezdni.


Wykonawcą odcinka Napierki – Mława będzie konsorcjum firm STRABAG Sp. z o.o. i STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o., które zrealizuje zadanie za 294,7 mln zł. Odcinek Mława – Strzegowo wybuduje konsorcjum firm Porr SA z Warszawy oraz PORR Bau GmbH z Wiednia za 446,1 mln zł. Wykonawcy obydwu odcinków zadeklarowali realizację inwestycji w ciągu 34 miesięcy oraz 10-letnią gwarancję jakości wykonanych robót. Planowany termin zakończenia obu kontraktów to 20 kwietnia 2021 r.

Zawarcie umów na projekt i budowę kolejnych mazowieckich odcinków drogi ekspresowej S7: Strzegowo – Pieńki (ok. 22 km) oraz Pieńki – Płońsk (ok. 13,7 km) jest planowane na początku 2018 r. Termin udostępnienia tych odcinków kierowcom to kwiecień 2021 r.

Niestety mimo droga do połączenie S7 z Warszawy do Trójmiasta jest jeszcze daleka. Wciąż brakuje dwóch długich odcinków pomiędzy Płońskiem, a Warszawą. Są one jeszcze na etapie decyzji środowiskowej nieznany jest ich termin oddania do użytku. Oznacza to, że Łomianki jeszcze przez długi czas będą stały w korkach.

Aktualna mapa stanu budowy autostrad i dróg ekspresowych (kliknij by powiększyć)
Aktualna mapa stanu budowy autostrad i dróg ekspresowych (kliknij by powiększyć)
źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa