Wystartowała produkcja nowego Nissana Leaf, ceny od 139 000 zł

Nowa wersja Nissana Leaf wyróżnia się przede wszystkim większym zasięgiem. Wg deklaracji jest to 378 km. Jednak z racji, że zasięg samochodów elektrycznych mierzony jest w podobny sposób jak zużycie paliwa aut spalinowych, realnie powinno być to w okolicach 300 km. W ręce klientów auto trafi w lutym.

A na tle konkurencyjnych aut dostępnych na polskim rynku – to już dużo. W większości jest to zasługa akumulatora o pojemności 40 kWh, czyli o 10 kWh większej niż w najmocniejszym wcieleniu Leafa poprzedniej generacji. Pozwoli to pokonać trasę z Warszawy do Krakowa lub Poznania bez dodatkowego ładowania.

Nim pierwsi klienci wsiądą za kierownicę Leafa minie jeszcze krótka chwila. Pierwsze nowe egzemplarze opuszczają właśnie linię produkcyjną w zakładach Nissana w Sunderland w Wielkiej Brytanii. Nowi właściciele odbiorą swoje samochody w lutym przyszłego roku.


Nowy Nissan Leaf jest dostępny w czterech wariantach wyposażenia: Visia, Acenta, N-Connecta i Tekna. Bazowa wersja Visia, wyceniona na 139 000 zł, została wyposażona między innymi w 6 poduszek powietrznych, funkcję informującą o pojeździe znajdującym się w tzw. „martwym polu”, system ostrzegania i interwencji przy niezamierzonej zmianie pasa ruchu, system rozpoznawania znaków drogowych, tempomat, inteligentny kluczyk I-Key, światła do jazdy dziennej w technologii LED oraz hamulec awaryjny z funkcją wykrywania pieszych.

Na najbardziej wymagających użytkowników czeka Tekna, która oprócz wszystkich kluczowych technologii dostępnych w innych odmianach modelu będzie wyposażona także w zaawansowany system wspomagający kierowcę ProPILOT oraz reflektory Full LED z funkcją doświetlania zakrętów. Jest też system audio BOSE z 6 głośnikami i subwooferem, a także częściowo skórzana tapicerka. Ta wersja wyposażenia dostępna jest w cenie 165 500 zł. Ponadto nawet podstawową wersję można wyposażyć w podgrzewane przednie i tylne(!) fotele, podgrzewaną kierownicę. Najwyższa odmiana może być wyposażona także we wnętrze obszyte Alcantarą.

Producent chwali się, że Leaf od momentu premiery, czyli od roku 2010, sprzedał się łącznie w 300 000 egzemplarzy. Auto początkowo trafiało na stary kontynent z zakładów Nissana w Oppamie w Japonii. Nissan jednak zainwestował w swoje zakłady w Sunderland, przyczyniając się do powstania ponad 2000 miejsc pracy w samej firmie oraz u jej brytyjskich kooperantów. Oprócz nowego Nissana Leaf zakłady w Sunderland produkują także zajmujące czołowe pozycje w segmencie crossoverów modele Qashqai i Juke oraz Q30 i QX30 marki Infiniti.