Do końca 1 kw 2018 roku Bułgaria będzie miała sieć szybkich ładowarek

A w Polsce trochę jak w lesie. Dopiero w 2020 roku sieć ładowarek w naszym kraju będzie liczyła 200 urządzeń. Na koniec 1 kwartału 2018 roku prawdopodobnie będziemy mogli pochwalić się podobną liczbą urządzeń, co Bułgarzy. Różnica polega na tym, że Bułgaria ma 3x mniejszą powierzchnię od Polski.

Emobility International potwierdza, że do końca marca 2018 roku w Bułgarii powstanie sieć szybkich ładowarek 50 kW samochodów elektrycznych do firmy ABB. Część urządzeń już działa (pomarańczowe kropki), część zaś będzie uruchomiona dopiero w 1 kwartale przyszłego roku.

Wiadomo także, że instalator zdecydował się na montaż urządzeń Terra 53 CJG firmy ABB. Pozwalają one na ładowanie w standardach CHAdeMO, CCS oraz Type 2. Co ważniejsze, bo nie wszystkie urządzenia to potrafią, ładowarka ABB umożliwia ładowanie 3 samochodów jednocześnie prądem stałym. ABB chwali się także, że większość awarii można usunąć zdalnie, a aż 90% awarii da się zdiagnozować bez konieczności fizycznego dostępu do urządzenia.


Sieć będzie składała się z 30 urządzeń. Nie jest to może imponująca ilość, ale z powodzeniem wystarczy do przemieszczania się pomiędzy największymi miastami w kraju o powierzchni 110 910 km, czyli trzykrotnie mniejszej niż Polska.

Dla porównania, w Polsce Greenway Infrastructure Poland planuje instalację 200 stacji ładowania samochodów elektrycznych, w tym 10 ultraszybkich i 135 szybkich. Wszystko to ma być jednak sfinalizowane dopiero w 2020 roku. Na obecną chwilę w Polsce działają 22 ładowarki szybkiego typu.

źródło: ABB delivers Bulgaria’s nationwide fast charging network, Jesteśmy świadkami rewolucji aut elektrycznych w Polsce, ale nikt o tym nie mówi