Szefowie oddziału GDDKiA trafią do więzienia. 8 lat brali łapówki

Wyrok ogłosił w poniedziałek Sąd Rejonowy Katowice-Wschód. Dyrektor katowickiego oddziału GDDKiA Krzysztof R. oraz jego zastępca Henryk P. otrzymali kary po 7 lat więzienia. W latach 1998-2006 przyjmowali łapówki w zamian za preferencyjne traktowanie przy konkursach.

 

Sąd orzekł również przepadek korzyści z przestępstwa, w rezultacie zabrał oskarżonym po 941 tys. złotych oraz dodatkowo wymierzył im po 216 tys. złotych grzywny. Ponadto obaj panowie mają zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych w administracji rządowej przez 8 lat, muszą również pokryć koszty procesu, w sumie ponad 50 tys. złotych. Wyrok jest nieprawomocny.


 

PRZYJMOWALI ŁAPÓWKI PRZEZ 8 LAT

 

Zdaniem prokuratury i sądu rejonowego, obaj dyrektorzy działali w porozumieniu i dzielili się pieniędzmi po połowie. Krzysztof R. oraz jego zastępca Henryk P. nie przyznali się do winy. Sprawa toczyła się od 2011 roku, łącznie zarzuty w tej sprawie postawiono pięciu osobom. Trzej przedstawiciele firmy, którzy wręczali łapówki przyznali się do winy i już wcześniej usłyszeli wyroki w zawieszeniu o otrzymali grzywny od 25 tys. do 70 tys. zł.

Oprócz oskarżeń o korupcję Krzysztof R. został również skazany za podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych za lata 2001-2009. Sąd skazał go za to na 1,5 roku. Jego zastępca ma natomiast dodatkowo zarzut nielegalnego posiadania broni – rewolweru sygnałowego. Sąd wymierzył mu za to karę ośmiu miesięcy więzienia.