ITD zatrzymała dowody. Diagnosta ponownie podbił i trafi przed sąd

Sprawa dotyczy diagnosty z miejscowości Tczew. ITD po kontroli zatrzymała dowody rejestracyjne 3 autobusów i skierowała ponownie pojazdy na ścieżkę diagnostyczną. Tego samego dnia autobusy były już sprawne. ITD przyjrzała się sprawie, teraz diagnosta ma spore problemy.

 

Inspekcja Transportu Drogowego otrzymała od pasażerów podróżujących tczewskimi autobusami informację, że pojazdy mogą mieć poważne usterki i stanowią dla nich zagrożenie. ITP przeprowadziła kontrolę pojazdów i w 3 autobusach wykryła szereg uchybień (wyciek płynów eksploatacyjnych, awarie ABS-u, pęknięcia elementów zawieszenia). ITD zatrzymała dowody rejestracyjne i skierowała autobusy na badania.


 

WIECZOREM BYŁY JUŻ SPRAWNE

Tego samego dnia autobusy faktycznie trafiły na ponowny przegląd i z wynikiem pozytywnym przeszły ścieżkę diagnostyczną z adnotacją, że usterki zostały naprawione. Podejrzenia ITD wzbudził fakt tak szybkiej naprawy, dlatego funkcjonariusze po dwóch dniach ponownie skontrolowali autobusy. Okazało się, że poruszają się po drogach w takim samym stanie. Pojazdy ponownie skierowano na badania.

 

POWAŻNE USTERKI

Tym razem badania przeprowadzono w obecności inspektorów z Gdańska. Wyniki kontroli potwierdziły obawy inspektorów ponieważ stwierdzono, że we wszystkich trzech autobusach nadal wysterują wycieki płynów eksploatacyjnych (z silnika, układu wspomagania kierownicy, zbiornika paliwa), a usterki nie zostały w żaden sposób usunięte.

Ponadto, w dwóch autobusach stwierdzone zostały pęknięcia elementów mocujących zawieszenia przednie i tylne takie jak mocowanie poduszki powietrznej zawieszenia i belki poprzecznej poprzedniej a także stwierdzono podpinane wtyczki czujników układów ABS przy kołach, problem z uruchamianiem silnika, niepewne mocowania szyb bocznych wraz z montażem szyb przesuwanych.

W jednym z autobusów stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego wskaźnika zadymienia spalin. Żaden z autobusów nie osiągnął minimalnego wymaganego wskaźnika siły hamowania.
W efekcie kontroli ponownie zatrzymano dowody rejestracyjne ww. pojazdów określając w warunkach używania zakaz dalszej ich eksploatacji do czasu rzeczywistego usunięcia wszystkich wykazanych usterek.Sprawę skierowano do Prokuratury Rejonowej w Tczewie.