Tymi drogami ekspresowymi pojedziemy jeszcze w grudniu 2017 roku

Sprawdziliśmy, które odcinki dróg ekspresowych zostaną oddane do użytku jeszcze w grudniu 2017 roku. To ponad 120 kilometrów nowych i wygodnych tras. Na mapach zaznaczyliśmy fragmenty S7, S5, S8 i S51, którymi pojedziemy do końca roku.

Wiele odcinków, które są w realizacji już mają spore opóźnienie. Na S19 w okolicy Rzeszowa mieszkańcy czekali 3 miesiące, chociaż trasa była gotowa. Spóźniała się natomiast budowa łącznika realizowana przez władze samorządowe. Podobnie na S8 w kierunku Białegostoku, opóźnienia sięgają kilku miesięcy, ale finalnie droga powinna być gotowa do końca roku.

SKOŃCZONY ODCINEK S19 CZEKAŁ KILKA MIESIĘCY NA OTWARCIE

W Rzeszowie kilka dni temu oddano natomiast do użytku drogę ekspresową S19 od Świlczy do węzła Rzeszów Południe, tworzącą południową obwodnicę Rzeszowa. Kierowcy mogą korzystać z nowego, ponad 6-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Świlcza do węzła Rzeszów Południe. Nowy odcinek ekspresowej S19 jest przedłużeniem zachodniej obwodnicy Rzeszowa, która łączy się z autostradą A4.


Ta inwestycja zakończyła się w sierpniu, a formalnie została sfinalizowana na początku września. Do tej pory kierowcy nie mogli jednak skorzystać z 6,3 km nowej drogi szybkiego ruchu, musieli poczekać na ukończenie opóźniającej się budowy łącznika między Rzeszowem a drogą ekspresową. Za ten 3,5 kilometrowy odcinek odpowiadały władze samorządowe – miasto Rzeszów i marszałek województwa podkarpackiego.

 

S8 W OKOLICACH WARSZAWY

W tym roku gotowa ma być również obwodnica Marek (koło Warszawy). Jest to dalszy ciąg inwestycji dotyczących budowy drogi ekspresowej S8 Warszawa – Białystok. Budowany fragment podzielony jest na dwa odcinki. Pierwszy jest już praktycznie skończony, wkrótce będzie można przejechać od Radzymina do Kobyłki, to ponad 7 km nowej drogi. Drugi odcinek ma problemy, to część obwodnicy Marek liczy 8 km. Władze naciskają, aby wykonawca oddał inwestycję w terminie.

 

S8 W DRODZE NA BIAŁYSTOK

Na S8 kończy się również budowa w województwie podlaskim. Są to odcinki granica województwa – Zambrów i Mężenin – Jeżewo. Łącznie jest to prawie 30 km nowej drogi ekspresowej. Odcinek ma być przejezdny do końca 2017 roku. Inwestycję realizują firma Rabau i Astaldi. Ten etap budowy jest mocno opóźniony gdyż kierowcy powinni nim już jeździć latem.

 

S5 KORZEŃSKO-WROCŁAW

Na odcinku Korzeńsko – Wrocław prace idą zgodnie z harmonogramem. Na dwóch odcinkach drogi ekspresowej S5 na Dolnym Śląsku (Krościna – Trzebnica oraz Trzebnica – Widawa) trwają ostatnie prace. Cały fragment ma być udostępniony kierowcom jeszcze przed świętami. GDDKiA planuje otweorzyć oba odcinki tego samego dnia. Pierwszy z nich, liczący 14 km fragment między Krościną a Trzebnicą a drugi pomiędzy Trzebnicą a Widawą liczy 19,3 km. Na początku listopada otwarty został 15-kilometrowy odcinek między Korzeńskiem a Żmigrodem.

 

S7 I S51 W OKOLICACH OLSZTYNA

W środę 6 grudnia został otwarty 11-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S7 pomiędzy Rychnowem i Olsztynkiem. Nowo powstała droga ma dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu. Przebiega przez powiaty ostródzki i olsztyński. Do oddania w tym roku przewidziano jeszcze 17-kilometrowy odcinek S7/DK16 Ostróda Północ – Ostróda Południe wraz z obwodnicą Ostródy. Ma to nastąpić w grudniu, inwestycja jest już na ukończeniu, trwają odbiory. Ten odcinek powstawał w bólach ponieważ od firmy Vistal (ogłosiła upadłość) prace przejął Budimex.
W województwie warmińsko-mazurskim na oddanie do użytku w grudniu czeka jeszcze fragment S51 Olsztyn Południe – Olsztynek. Główny wykonawca Energopol Szczecin twierdzi, że 13-kilometrowy odcinek odda do końca roku, ale zastrzega, że wszystko zależy od warunków pogodowych.