Zima zaskoczyła drogowców? 30 tysięcy złotych kary

Pamiętacie chociaż jedną zimę, która nie zaskoczyła drogowców? Zawsze to samo! Ekipa wyjeżdża po czasie, w mieście tworzą się korki, jest niebezpiecznie, lawinowo przybywa kolizji, a my docieramy do domu późno i mocno (delikatnie mówiąc) źli! Ktoś w końcu za to odpowie.

W Białymstoku kilka dni temu przez kilka godzin ulice w mieście, również w centrum miasta, były bardzo śliskie (oblodzone). To standard w większości polskich miast. Taka sytuacja przyczyniła się do kilkudziesięciu kolizji, ogromnych korków, o nerwach kierowców nie wspominając.

– Jeżdżę od dziesięciu lat i nie pamiętam, żeby było tak ślisko w Białymstoku. Mam nadzieję, że się poprawi – stwierdził Pan Łukasz, mieszkaniec Białegostoku.


Miasto płaci, miasto wymaga, posypią się kary

– Za oczyszczanie ulic w Białymstoku zimą odpowiadają dwie wybrane w przetargu firmy i obydwie zostały ukarane za zastrzeżenia do ich pracy w trzech z sześciu sektorów, na które podzielone jest miasto – oznajmiała rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Mirończuk. Kara wynosi 30 tys. złotych za ten jeden dzień. Łącznie, średnio (za cały zimowy sezon) miasto płaci firmom za odśnieżanie i zimowe utrzymanie 8 mln zł – sprecyzowała rzeczniczka.

Szukają rozwiązań

Wiadomo już, że wczoraj w Białymstoku odbyło się spotkanie z udziałem prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. Obecni byli również – szefowi miejskich komend policji oraz straży miejskiej i pożarnej. Na spotkaniu dyskutowano o poniedziałkowej sytuacji i zadecydowano, że jeżeli w prognozie pogody będzie informacja o nawet niewielkich opadach śniegu, to w nocy firmy odpowiedzialne za utrzymanie dróg będą wyjeżdżać już o 2 godzinie i posypywać środkami chemicznymi wszystkie ulice, objęte umową. Akcja taka będzie ogłaszana nawet w przypadku braku ostrzeżenia meteorologicznego – poinformowała Mirończuk.

Ponadto pojazdom pracującym przy odśnieżaniu będzie pomagać policja. Miasto podawało w poniedziałek, że piaskarki stały w korkach. Funkcjonariusze będą mieli za zadanie ułatwić przejazd specjalistycznym pojazdom.