Rakietowo-artyleryjski zestaw przeciwlotniczy Pilica pojedzie Jelczem

Dostawy 66 samochodów zostaną zrealizowane w latach 2018-2022. Nowy kontrakt to koszt 70 mln. Zakupione pojazdy będą bazą dla przeciwlotniczych systemów bardzo bliskiego zasięgu.

Pilica to system przeciwlotniczy bardzo bliskiego zasięgu, służy do obrony ważnych obiektów wojskowych jak i cywilnych z powietrza, z odległości do 5 km. Chodzi tutaj o obiekty stałe jak i ruchome. Pilica ma zintegrowany system komputerowy, który wykrywa, identyfikuje oraz zwalcza cele. Dzięki nowemu kontraktowi na 66 pojazdów wartość tegorocznych zamówień Jelcza przekroczyła już pół miliarda zł.

Jelcz 4×4 do jazdy po drogach i w terenie

Jelcz 442.32 posiada moc 240 kW (321 KM) i maksymalny moment obrotowy 1300 Nm. Ma 9-stopniową skrzynię biegów i potrafi rozpędzić się do 85 km/h. Samochody Jelcz 442.32 dedykowane m.in. do przewozu materiałów i przedmiotów niebezpiecznych, technicznych środków zaopatrzenia materiałowego oraz sprzętu specjalistycznego.


Jedną baterię produkowanego w tarnowskich zakładach systemu PILICA obsługuje 11 pojazdów, które przeznaczone są do transportu jednostek ogniowych, stanowisk dowodzenia oraz innych elementów systemu. PSR-A PILICA może służyć m. in. do zwalczania bezzałogowych systemów powietrznych, śmigłowców, samolotów, rakiet manewrujących. Podstawowe uzbrojenie zestawu to: podwójne działko kalibru 23 mm o dużej szybkostrzelności oraz dwa przeciwlotnicze pociski rakietowe typu GROM/PIORUN.