{module_contentholder, name="sty16_U94682_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="sty16_U94683_BP_infinity"}

PIOTR LISOWSKI

5 STY 16:00

Pierwsza ładowarka Tesla Supercharger zainstalowana pod Wrocławiem!

Dzięki niej 30 minut ładowania pozwala na przejechanie 270 km. Co więcej, ładowanie jest zupełnie darmowe. W 2016 roku w Polsce ma pojawić się aż 7 tego typu urządzeń. Na liście znajdują się także Katowice, Poznań, Trójmiasto, Łódź, Rzeszów oraz Białystok.

W sierpniu 2014 roku pisaliśmy o tym, że w roku 2015 w Polsce pojawią się 2 superładowarki Tesla (ang. Supercharger). Czas minął, a w naszym kraju nie uruchomiono ani jednego takiego urządzenia. Ale jak donosi autor facebookowego profilu Moja Tesla, kończy się montaż pierwszej superładowarki w naszym kraju. Znajduje się ona w miejscowości… Kostomłoty.

Jest to stacja Orlen znajdująca się tuż obok Autostrady A4 pomiędzy Wrocławiem, a Legnicą. Dokładna lokalizacja GPS to 51.036968, 16.584617. Ładowarka wyposażona w 4 stanowiska będzie czynna 24 godziny na dobę. 29 grudnia ładowarka wciąż była w budowie i nie można było z niej skorzystać. Ale urządzenie ma zostać uruchomione jeszcze w tym miesiącu.

Lokalizacja jest wynikiem porozumienia PKN Orlen oraz Tesla Motors zawartego w lipcu 2015 roku. Wynika z niego, że Orlen jeszcze w sierpniu uruchomił punkty ładowania Supercharger na terenie Niemiec, w swoich stacjach pod marką Orlen Deutschalnd – Star. Teraz przyszła pora na Polskę.

Co więcej Tesla Motors chce w 2016 roku uruchomić w Polsce aż 7 superładowarek! Na mapie są Katowice, Poznań, Trójmiasto, Łódź, Rzeszów oraz Białystok. Urządzenia w większości przypadków nie zostaną zainstalowane w centrach miast, a na trasach dojazdowych.

Plan Tesli zakłada w tym roku także 2 ładowarki na Ukrainie, na Litwie, Łotwie, w Estonii oraz 5 pierwszych ładowarek w Rosji. Warto mieć na uwadze, że już teraz w Niemczech pracuje 55 tego typu ładowarek, a w tym roku ich liczba ma się zwiększyć.

Ładowarki Tesla umożliwiają szybkie ładowanie Modelu S i Modelu X. Wg producenta 30 min ładowania z domowego gniazdka (11 kW) wystarczy na przejechanie 27 km. Gdy skorzystamy z publicznej ładowarki CHAdeMO (50 kW), uda nam się zrobić 130 km. Zastosowanie superładowarki Tesla – również przez 30 min – umożliwia pokonanie aż 270 km. Pełne ładowanie, dające zasięg 460 km, wymaga podłączenia do prądu na 75 minut.

Ponadto używanie superładowarek dla posiadaczy samochodów Tesla jest zupełnie darmowe i nielimitowane. Aby z nich korzystać trzeba dopłacić 2500 dolarów (ok. 10 000 zł) składając zamówienie na model 60 kWh. W przypadku wersji z baterią 85 kWh usługa jest już wliczona w cenę.

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

 

comments powered by Disqus

ŹRÓDŁA:

FACEBOOK.COM/MOJATESLA (Pierwszy Superchargers w Polsce, niestety PRĄDu brak. Do końca roku będzie gotowy i w styczniu podłączony)

ORLEN.PL (ORLEN otwiera się na e-tankowanie)

ZOBACZ TAKŻE