GŁÓWNA

TOYOTA FT-1

 

ŹRÓDŁO: TOYOTA

ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

14 STY 23:00

Wiele wskazuje na to, że Supra, której produkcja zakończyła się już 12 lat temu, w końcu doczekała się godnego następcy.

Na targach motoryzacyjnych w Detroit, których otwarcie mamy już za sobą, wystawianych jest wiele prototypów i aut koncepcyjnych. Nowy koncept Toyoty z całą pewnością jest jednym z tych, o których warto napisać. Już od dłuższego czasu chodzą słuchy, że Toyota przymierza się do wskrzeszenia legendarnej i nieodżałowanej Supry. Obecnie prezentowany na targach koncept przez wielu odbierany jest jako krok właśnie w tym kierunku.

Prototyp FT-1 jest owocem współpracy Toyoty z BMW. Koncept powstał w biurze projektowym Toyoty, który ma siedzibę w Kalifornii. Studio „Calty”, które stworzyło “nową Suprę” będzie w tym roku świętować swoje 40 urodziny. Inżynierowie i styliści z tego zespołu twierdzą, że czerpali swoją inspirację z klasycznej Toyoty 2000 GT z 1967 roku, która powstała w liczbie zaledwie 337 egzemplarzy.

Widać to najlepiej po kształcie szyby przedniej oraz linii szyb bocznych. Nadwozie Toyoty FT-1 jest bardzo aerodynamiczne. Przedni zderzak przywodzi na myśl konstrukcje stosowane w bolidach F1. Wysuwane tylne skrzydło oraz wloty powietrza są rozwinięciem rozwiązań zastosowanych w innym samochodzie koncernu – Lexusie LFA.

Sprawa zaczyna się komplikować, jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś o silniku i mechanice zastosowanej w tym prototypie. Wiadomo tyle, że silnik będzie umieszczony z przodu a napęd będzie przekazywany na tylne koła. Ale cóż, taki już urok samochodów koncepcyjnych.

Warto jednak wspomnieć, że zaprezentowany na żywo prototyp został przedstawiony już wcześniej. Znalazł się w grze Gran Turismo 6, która trafiła do sprzedaży 6 grudnia zeszłego roku. Jednak chyba niewielu spodziewało się, że Toyota pokaże go w bardziej namacalnej formie.

Wychodzi na to, że japoński producent zdał sobie sprawę, że na tle konkurencji jest postrzegany jako nudny oraz bez polotu i w końcu na poważnie rozpoczął walkę z tym krzywdzącym stereotypem. Patrząc na LF-A, GT86 i obecnie zaprezentowany FT-1 dochodzimy do wniosku, że zła opinia może szybko się zmienić.

Toyota 2000GT, która była inspiracją dla FT-1 to sportowe coupe wyposażone w 2-litrowy silnik o mocy 152 KM. Samochód rozpędzał się do 100 w 8,4 s i osiągał 220 km/h. Produkowany był w latach 1967-1970.

TOYOTA FT-1 CONCEPT CAR

TOYOTA FT-1 CONCEPT! THE NEXT SUPRA? (MOTOR TREND CHANNEL)

comments powered by Disqus