GŁÓWNA

2015 SUBARU IMPREZA WRX STI

ŹRÓDŁO: SUBARU

ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

10 STY 14:00

Po wielu latach mozolnego budowania wizerunku marki, za pomocą startów na różnego rodzaju rajdach samochodowych, Subaru zrobiło coś niezrozumiałego. Zastąpiło swój kultowy model Imprezy WRX STI, całkowicie inną konstrukcją niż dotychczas. Zamiast sedana, którego bryła była już znakiem rozpoznawczym firmy, zaprezentowano dziwnego hatchbacka. Choć nie wyglądał aż tak źle, trudno było wskazać kogoś, kto stwierdzi że ta generacja wyglądała najlepiej z całej serii.

Na tegorocznych targach motoryzacyjnych w Detroit, które rozpoczynają się 13 stycznia, będzie miał premierę nowy model Subaru Imprezy WRX ST. To dość znamienne w skutkach wydarzenie, z uwagi na to, że Japończycy w końcu zauważyli swój błąd. Nowa Impreza nie będzie już pokracznym hatchbackiem. Subaru wskrzesiło sprawdzoną formę agresywnego nadwozia – sedan wrócił.

Co do szczegółów technicznych, możemy opierać się tylko na nie do końca sprawdzonych przeciekach. Póki co oficjalnie wiemy jedynie, że słabszy model WRX dysponuje 2-litrowym silnikiem o mocy 268 KM. Nieoficjalnie krążą informacje, pod maskę STI ma trafić turbodoładowana jednostka o pojemnosci 2,5 litra i mocy 300 KM. Po cichu liczymy jednak na nieco większą moc fabryczną.

Nie zmienia to faktu, że jak zawsze będzie ona przekazywana na wszystkie cztery koła za pośrednictwem dwusprzęgłowej, automatycznej skrzyni biegów (lub manualnej). Wszystkie szczegóły dotyczących parametrów nowego modelu poznamy już za kilka dni.

Ponadto Subaru ogłosiło, że wystartuje zmodyfikowaną wersją najnowszego WRT STI w 24-godzinnym wyścigu na torze Nürburgring, który odbędzie się w czerwcu. Nowe STI wystartuje w klasie SP3T, która dopuszcza turbodoładowane silniki o pojemności od 1,75 do 2 litrów. W wyścigu wezmą udział także ekipy Audi, Volkswagena i Seata.

Załoga będzie prowadzona przez Hideharu Tatsumi, czyli osobę która była odpowiedzialna za start w zeszłym roku. Wśród kierowców znajdą się Toshihiro Yoshida i Kouta Sasaki. Do ekipy dołączy jeszcze dwóch kierowców, którzy zostaną ogłoszeni w późniejszym terminie. W zeszłym roku Subaru zajęło w tym wyścigu drugie miejsce.

Nieoficjalnie
wiemy, że pod maskę ma trafić
turbodoładowany bokser o mocy 300 KM. Będzie ona przekazywana będzie na 4 koła za pośrednictwem dwusprzęgłowej, automatycznej skrzyni biegów.

A MIAŁO BYĆ TAK... (2015 SUBARU WRX CONCEPT)

STI NBR CHALLENGE 2014 WORLD PREMIERE MOVIE

comments powered by Disqus