{module_contentholder, name="paz16_U248826_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="paz16_U248827_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="paz16_U248828_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="paz16_U248829_BP_infinity"}

Piotr Lisowski

20 PAŹ 16:30

Wszystkie nowe samochody Tesla potrafią już jeździć bez udziału kierowcy!

Każdy samochód opuszczający fabrykę Tesla Motors jest już wyposażony pełny osprzęt do jazdy autonomicznej. Zaś w przyszłym roku Elon Musk chce zaprezentować jak samochód Tesla jedzie od wybrzeża do wybrzeża USA bez udziału kierowcy, włączając w to bezobsługowe ładowanie na trasie.

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

Tesla Motors zapowiedziała dzisiaj, że wszystkie aktualnie produkowane samochody będą mogły jeździć bez udziału kierowcy. Zarówno po ulicach miast, jak i autostradach. Na koniec kierowca będzie mógł wysiąść pod samym wejściem do firmy, czy domu, a samochód samodzielnie odjedzie i zaparkuje na najbliższym miejscu parkingowym. Aby je znaleźć odczyta też znaki drogowe, upewniając się że parkowanie jest możliwe. Właśnie dlatego Tesla na filmie obok omija pierwsze z dostępnych miejsc do zaparkowania.

Elon Musk zdradził także, że na koniec przyszłego roku Tesla planuje, by ich samochód przejechał od jednego, do drugiego wybrzeża Stanów Zjednoczonych bez udziału kierowcy. Włączając w to konieczne po drodze ładowanie na stacjach Supercharger. Prototyp technicznego rozwiązania tego problemu widzicie na kolejnym filmie obok.

System autonomicznego sterowania wykorzystuje 8 kamer oraz 12 czujników ultradźwiękowych. Pozwala to na ciągłe śledzenie otoczenia dookoła auta do 250 metrów. Dzięki poprawionym czujnikom samochód potrafi też wykrywać obiekty z dwukrotnie większej odległości, niż poprzednia wersja Autopilota. Zamontowany z przodu radar dzięki dodatkowym danym może teraz obserwować otoczenie nawet podczas intensywnego deszczu, mgły, pyłu i samochodów znajdujących się przed autem.

Aby przetworzyć te wszystkie dane nowe samochody wyposażone zostały w 40 krotnie wydajniejszy komputer pokładowy. Nie wiadomo jeszcze jaki, wiadomo za to że w poprzednim modelu znajdowała się SoC - Nvidia Tegra 3 (4x 1,4 GHz). Taki sam procesor montowany był m.in. w tablecie Microsoft Surface. Nowe oprogramowanie umożliwiające wszystkie te funkcje pojawi się w grudniu 2016. System jazdy autonomicznej będzie montowany we wszystkich samochodach producenta, czyli w Model S, Model X i w nadchodzącym Modelu 3.

Do końca przyszłego roku system autonomiczny ma być dwa razy bardziej doświadczony, niż najlepsi kierowcy na świecie. Dzięki temu Tesla Motors chce stać się pierwszą firmą, której samochody nie ulegają wypadkom. Będzie to możliwe, gdyż autopilot uczy się jak pokonywać daną trasę z każdym przejechanym kilometrem dowolnego auta z systemem Autopilot. Do tej pory właściciele takich samochodów pokonali łącznie ponad 300 mln km.

ZOBACZ TAKŻE

FACEBOOK.COM/LEFTLANEPL

{module_contentholder, name="paz16_U247068_BP_infinity"}

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}