Piotr Lisowski

14 PAŹ 14:15

Traficar - nowa alternatywa dla własnego samochodu, taksówek i Ubera

Najpierw sprawdzamy gdzie jest auto, otwieramy je zdalnie za pomocą smartfona, kluczyki są w schowku. Po podróży auto zostawiamy w dowolnym miejscu, byle na terenie miasta. Nie martwimy się ani o paliwo, ani o bilety parkingowe w strefie miejskiej.

Usługa umożliwia zdalne wypożyczenie jednego z samochodów, które aktualnie znajdują się w mieście. Wystarczy mieć zainstalowaną aplikację na smartfonie, podejść do auta i zeskanować kod QR znajdujący się na karoserii. Drzwi samochodu otworzą się automatycznie, a dokumenty i kluczyki potrzebne do uruchomienia znajdziemy w schowku.

Gdy dotrzemy do miejsca docelowego, po prostu zostawiamy auto gdzie nam pasuje, a kluczyki chowamy do schowka. Warunek - musi to być na terenie Krakowa, gdyż usługa obecnie działa tylko w tym mieście. Kierowca płaci za czas i przejechany dystans, jednak nie musi dbać o paliwo, ani biletami za parkowanie w strefie miejskiej. Do zdalnego zarejestrowania się w systemie potrzebne będą dane osobowe, zdjęcie prawa jazdy oraz dane do karty płatniczej.

Przejechanie 1 km samochodem Traficar kosztuje 80 gr za kilometr oraz 50 gr za każdą minutę jazdy, co może nie być zbyt ekonomiczne w przypadku korków. Wiadomo także, że minuta postoju jest tańsza - 10 gr. Traficar twierdzi, że za 10 minutowy kurs podczas którego pokonamy 5 km zapłacimy 9 zł. Usługa w założeniu ma być tańsza od taksówek, ale nie na tyle tania, by planować dłuższe podróże.

Z poziomu aplikacji i strony internetowej można zdalnie sprawdzić stan paliwa i zasięg samochodu. Od momentu zarezerwowania auta użytkownik ma 15 minut, żeby do niego dotrzeć. Użytkownicy mają do dyspozycji tylko jeden rodzaj pojazdu w liczbie 100 egzemplarzy. Jest to najnowszy, 5 drzwiowy Opel Corsa, wyposażony m.in. Bluetooth, wejście USB, AUX (mini jack) oraz odtwarzacz CD.

Traficar to pierwszy tego typu system w Polsce, choć podobne usługi działają już w ponad 30 innych krajach i w ponad tysiącu miast. Np. w Niemczech jeździ już 20 tys. takich samochodów, z czego korzysta ponad 800 tys. użytkowników. Właścicielem marki jest firma Express we współpracy z General Motors Poland oraz Bank BGŻ BNP Paribas. Twórcy systemu chcą teraz podobną usługę wprowadzić w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście oraz na terenie Katowic i aglomeracji śląskiej.

Express to polska wypożyczalnia z flotą ok. 7 tys. samochodów. To jednocześnie część Holdingu 1, do którego należą firmy PGD (dealer Nissana, Forda czy Suzuki) oraz IP (importer Infiniti). Rzeczpospolita podaje, że podobny system chcą wprowadzić też inne firmy - Car2Go (Daimler), DriveNow (BMW) oraz Enjoy (ENI i Fiat).

ŹRÓDŁA:

traficar.pl (Traficar - nowy sposób poruszania się po mieście)

rp.pl (W Krakowie rusza sieć publicznych aut)

bankier.pl (Konkurencja dla Ubera? Wystartował Traficar)

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

GŁÓWNA

PRAWY PAS

WSPÓŁPRACA

SKLEP

ZOBACZ TAKŻE

FACEBOOK.COM/LEFTLANEPL

comments powered by Disqus