ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

11 PAŹ 20:45

Ruszają przetargi. Jakie drogi powstaną w pierwszej kolejności?

Na liście planowanych inwestycji znajdzie się m.in. S19 z Lublina do Rzeszowa, S17 Zakręt-Lubelska, S7 od Krakowa oraz S6 z Koszalina do Trójmiasta. Na pierwsze widoczne postępy w budowie poczekamy do 2018 roku.

Po kilkumiesięcznym wstrzymaniu działań na froncie budowy dróg ekspresowych, przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, nastąpiło znaczne ożywienie. Złośliwi podejrzewają, że ma to związek ze słabnącymi wynikami polskiej gospodarki. Znaczny spadek państwowych inwestycji drogowych przełożył się według danych GUSu na znaczące obniżenie wyników produkcji budowlano-montażowej. Już we wrześniu i na początku października GDDKiA włączyła 110 km dróg ekspresowych do drugiego etapu przetargów. Łączny koszt tych inwestycji ma wynieść 4 mld zł.

Ponadto Ministerstwa Inwestycji i Budownictwa planuje ogłoszenie przetargów na kolejne 650 km dróg w modelu „projektuj i buduj”. Ten etap rozbudowy polskiej infrastruktury drogowej ma kosztować aż 25 mld zł. Jak zapowiada ministerstwo, nie wszystkie odcinki ekspresówek będą od razu objęte procedurą przetargową. Oficjalne stanowisko jest takie, że będzie się to odbywać sukcesywnie, aby nie powodować spiętrzeń. Jak nieoficjalnie można się dowiedzieć powodem takiego podejścia są braki w dokumentacji na niektórych planowanych odcinkach.

Nieoficjalnie mówi się, że na liście planowanych inwestycji znajdzie się:

  • S19 z Lublina do Rzeszowa. Odcinek ekspresówki ma największe szanse na realizację. Ma on byś częścią szlaku łączącego Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym. Planowana długość tego odcinka to 150 km.
  • S14 zachodnia część Łodzi. Po zakończeniu budowy domknięta zostanie obwodnica Łodzi. Wydłużenie S14 uzupełni węzeł, w którym spotykają się trasy A1, A2 i S8.
  • S7 od Krakowa. 55 kilometrowy odcinek drogi jest priorytetem dla premier Beaty Szydło, która pochodzi z tego regionu.
  • S7 na północ od Płońska. Planowana inwestycja ma sięgać do miejscowości Napierki, która leży na granicy województwa mazowieckiego i warmińsko- mazurskiego.
  • S6 z Koszalina do Trójmiasta. W skład tej inwestycji ma wchodzić obwodnica Słupska i Lęborka. A najważniejszym jej elementem za zostać obwodnica, która będzie omijała już istniejącą obwodnicę Gdańska.
  • S17 Zakręt-Lubelska. Trasa Wschodniej Obwodnicy Warszawy (WOW) poprowadzona będzie estakadą (poziom +1), droga krajowa nr 2 w "wannie szczelnej" (poziom -1) natomiast w poziomie terenu zlokalizowane zostanie skrzyżowanie typu "rondo".

Umowy na wszystkie wspomniane wyżej inwestycje podpisywane będą nie wcześniej niż od przyszłego roku. Więc mając na uwadze tępo prac, na pierwsze widoczne postępy w budowie poczekamy do 2018 roku.

ŹRÓDŁA:

auto.dziennik.pl (Minister uratował skórę, teraz szykuje nowe uderzenie drogowych inwestycji)

canard.gitd.gov.pl (Serwis GDDKiA - Aktualności)

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

GŁÓWNA

PRAWY PAS

WSPÓŁPRACA

SKLEP

ZOBACZ TAKŻE

FACEBOOK.COM/LEFTLANEPL

comments powered by Disqus