ZIEMOWIT ZIEmKIEWICZ

7 PAŹ 20:45

Koniec taniego gazu LPG przez niejasne przepisy dla importerów

Jeżeli w świetle nowych przepisów mieszanie propanu i butanu okaże się produkcją paliw, dla importerów oznacza to konieczność przygotowania 10 mln zł na kaucję. Może to doprowadzić do bankructwa niewielkich firm, co zmniejszy konkurencję na rynku. Wszystko wyjaśni się w tym miesiącu.

Bardzo popularny na polskim rynku gaz LPG coraz śmielej zbliża się do bariery 2 zł za litr. Zdaniem ekspertów tak duży wzrost cen spowodowany jest nie tylko zmiennością notowań surowca na rynkach światowych. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest spekulacja spowodowana niepewnościami legislacyjnymi.

W prostych słowach, wszystko to wina ostatnio uchwalonej ustawy paliwowej. Ustawa w zamyśle ma chronić skarb państwa przed wielomiliardowymi nadużyciami w handlu paliwami. Ale jest też druga strona medalu. Obostrzenia odstraszające oszustów uderzają w uczciwe firmy z branży gazowej.

W myśl ustawy każdy podmiot sprowadzający paliwo musi uiścić w urzędzie skarbowym kaucję na poczet domniemanych przekrętów w wysokości 10 mln zł. Nie byłoby w tym jeszcze nic strasznego, bo jak wszyscy wiedzą duże firmy paliwowe to zamożne instytucje. Ale w dalszej części ustawy można wyczytać, że również producenci paliwa będą musieli ponieść taką opłatę.

Jeżeli w przypadku producentów paliw płynnych nie ma z tym najmniejszego problemu. Orlen i Lotos takiej sumy nawet nie zauważą. To już dla “producentów” gazu LPG sprawa się znacznie komplikuje. LPG jest mieszanka dwóch gazów. Propanu i butanu. Najczęściej dla wygody i oszczędności gazy te przywożone są oddzielnymi transportami. Na miejscu są mieszane w odpowiedniej proporcji i rozprowadzane po stacjach paliw.

Brak szczegółowego rozporządzenie może oznaczać, że zmieszanie obydwu gazów przez rozlewnie może być uznawane przez fiskusa za produkcję paliwa. A co za tym idzie, będzie to objęte kaucją w wysokości 10 mln zł. Wiele niewielkich firm zajmujących się dystrybucją gazu propan-butan z oczywistych względów nie utrzyma się na rynku. Plajta przedsiębiorstw z jednej branży zmniejszy konkurencję, a co za tym idzie zwiększy się presja na wzrost cen gazu. Mniej konkurujących ze sobą firm zawsze przekłada się na wzrost ceny dla końcowego odbiorcy.

Jak przewidują eksperci autogaz będzie drożał na pewno do końca roku. Nic nie wskazuje na to, że cena "paliwa dla oszczędnych" znowu spadnie poniżej bariery 2 zł za litr. Wiele wyjaśnią rozporządzenia do ustawy, które Ministerstwo Energii (nowo utworzone, w 2015 roku) zapowiedziało na październik.

Miejmy tylko nadzieje, że nie wrócą już stawki gazu (3 zł za litr) z 2012-2013 roku. Polska jest zmuszona importować 90% gazu LPG. Większość surowca (60 %) pochodzi z Rosji, a 3/4 całego importu stanowi autogaz.

ŹRÓDŁA:

auto.dziennik.pl (Średnie ceny LPG szybko pną się do góry i w wielu miejscach kraju już ocierają się o psychologiczną granicę 2 zł za litr. Eksperci nie pozostawiają złudzeń: obniżek w najbliższych miesiącach na pewno nie będzie)

GŁÓWNA

PRAWY PAS

WSPÓŁPRACA

SKLEP

ZOBACZ TAKŻE

FACEBOOK.COM/LEFTLANEPL

comments powered by Disqus