Piotr Lisowski

13 PAŹ 17:15

Aż 16 tys. kierowców uniknie mandatu z fotoradaru!

Wynika to z bałaganu, gdyż dokumenty przekazane Policji przez Straż Miejską nie zawsze były kompletne. Kierowcy zaoszczędzą na zamieszaniu z fotoradarami 4,1 mln zł, średnio 200-250 zł na głowę. Mimo to Policja i tak otrzyma od nas 35 mln zł, z pozostałych 139 tys spraw, w przypadku których dokumentacja była jednak kompletna.

Dziennik Gazeta Prawna donosi co się stało z fotoradarami po tym, jak niecały rok temu zostały one odebrane Strażom Miejskim i Gminnym. Okazuje się, że ponad 155 tys. spraw trafiło do Policji, ale aż 16 tys. sprawców uniknęło mandatów.

Dziennik wspomina też, że ustalenie tych faktów nie było proste, bo ani MSWiA, ani Komenda Główna Policji nie prowadzą rejestru spraw przekazanych przez Straże do Policji. Dziennikarzom udało się jednak ustalić, że warszawska Policja dostała w spadku po Strażach Miejskich i Gminnych aż 50 tys. spraw, jednak nie wiadomo ile z nich zakończyło się mandatem, a ile umorzono.

Wiadomo za to, że aż 21,3 tys spraw, trafiło do mundurowych z KWP w Białymstoku. Tamtejsza Policja nie próżnuje, bo ma na koncie już ponad 19,1 tys zakończonych postępowań. Oznacza to nie tylko nałożenie mandatu, ale także skierowanie do sądu, czy umorzenie. Do zakończenia, w prezencie po Straży, zostało tam jeszcze 2,2 tys postępowań.

Niewiele mniej pracy mają mundurowi z KWP w Katowicach, gdzie trafiło niemal 16,2 tys spraw, z czego 1467 sprawców ukarano mandatem, a 2577 spraw trafiło do sądu. Pozostałe osoby, których jest aż 5,5 tys, uniknęły mandatu. Również w Łodzi odstąpiono od ukarania ponad 5 tys, czyli ok. połowę spraw przekazanych od Straży. KWP w Bydgoszczy donosi o odstąpieniu w 4,4 tys. Przypadków i 1,2 tys z Małopolski. Policjanci z Radomia tłumaczą, że dokumenty przekazane przez Straż często były źle przygotowane i niekompletne i właśnie dlatego tak wiele spraw kończyło się umorzeniem.

KWP w Olsztynie jako jedyna podzieliła się informacjami o pieniądzach. Z 15 tys. wykroczeń drogowych 11 tys. zakończyło się mandatem dla sprawcy na łączną sumę 2,3 mln zł. Daje to średni mandat w wysokości 200 zł. Ile Policja zarobi na przejęciu mandatów od Straży? Przyjmując średnią kwotę mandatu na 250 zł i odejmując 16 tys. przypadków umorzeń, daje to niemal 35 mln zł.

ŹRÓDŁA:

auto.dziennik.pl (Mandat z fotoradaru straży miejskiej? Policja odpuściła tysiącom kierowców. Sprawdź, czy jesteś wśród nich)

By Panek (Own work) via Wikimedia Commons

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

GŁÓWNA

PRAWY PAS

WSPÓŁPRACA

SKLEP

ZOBACZ TAKŻE

FACEBOOK.COM/LEFTLANEPL

comments powered by Disqus