Piotr Lisowski

25 PAŹ 15:20

Tesla model 3

Autonomiczne samochody Tesla działają pod kontrolą układu Nvidia Drive PX 2

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama750"}

Jego maksymalna wydajność w topowej wersji wynosi 8 TFLOPS. Układ składa się z 12 CPU oraz 4 GPU, co przy TDP 250 W wymaga systemu chłodzenia cieczą. Jego cena wynosi niemal 60 000 zł. Nvidia dodaje, że nad autonomicznymi samochodami wykorzystującymi Drive PX 2 pracuje już 80 producentów, m.in. Mercedes, Volvo, BMW, Audi i Honda.

{module_contentholder, name="paz16_U248826_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="paz16_U248827_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="paz16_U248828_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="paz16_U248829_BP_infinity"}

Tydzień Elon Musk, szef Tesla, powiedział, że ich auta będą wykorzystywały dostępny już na rynku, potężny układ GPU - Titan. Okazuje się, że się pomylił, a Nvidia potwierdziła że chodzi o nowy produkt - Drive PX 2. Nie zmienia to faktu, że oba układy wykorzystują tą samą architekturę Pascal, co mogło doprowadzić do pomyłki.

Nowy komputer Nvidii nie należy do tanich. Nie wiadomo ile płaci za niego Tesla Motors, ale standardowa cena została ustalona na 15 000 dolarów, czyli niemal 60 000 zł. Wg producenta jest on 40 razy szybszy od systemu poprzedniej generacji. Tesla postanowiła wykorzystać rozwiązanie Nvidii pomimo faktu, że ich system jazdy autonomicznej jest niezależny od sprzętu, może działać zarówno na układach AMD czy Intel.

Elon Musk stwierdził jednak, że układ GPU Nvidia Titan nadaje się do tego najlepiej. Amerykańska Nvidia, znana przede wszystkim z produkcji układów graficznych do komputerów, mocno angażuje się w temat samochodów autonomicznych. Pod koniec września tego roku producent zademonstrował swój własny samochód, który wg twórców potrafi uczyć się od ludzi, jak zachowywać się w nietypowych warunkach, a właśnie to sprawia systemom autonomicznym najwięcej problemów.

Na filmie poniżej widać więc jak auto pokonuje zarośniętą drogę bez żadnych linii, jedzie pomiędzy pachołkami, czy radzi sobie z sytuacją gdzie linia dzieląca przeciwległe pasy ruchu nagle znika. Wszystko to niezależnie od tego, czy jedziemy w dzień, czy też w nocy.

Drive PX 2 może być konfigurowany na różne sposoby. Podstawowa wersja jest chłodzona pasywnie, ta najbardziej wydajna ma swój własny układ chłodzenia cieczą. Topowa odmiana jest wyposażona łącznie w 12 układów CPU oraz 4 układy GPU, a jej teoretyczna wydajność to 8 TFLOPS. W tym przypadku pobór mocy może dochodzić nawet do 250 W, pomimo procesu technologicznego 16 nm.

System Drive PX 2 działa pod kontrolą oprogramowania Tesla Vision, w całości stworzonego przez amerykańskiego producenta samochodów. Od poprzedniego tygodnia 2000 samochodów zjeżdżającej z taśm produkcyjnych Tesla Motors będzie wyposażona w system samodzielnego prowadzenia.

Co więcej system autonomiczny pracuje niezależnie od reszty multimediów, które do pracy wykorzystują odrębny komputer. Oficjalnie nie wiadomo jaki, ale dotąd Tesla stosowała inny układ Nvidii - Tegra 3 (4+1 1,4 GHz) stosowany też w wielu smartfonach i tabletach, w tym w Microsoft Surface.

Do tej pory pierwszym producentem, który ma skorzystać z nowego rozwiązania Nvidii miało być Volvo. Producent miał stworzyć 100 modeli XC90 do pilotażowego programu samochodów autonomicznych w 2017 roku. Nad wykorzystaniem układu Drive PX pracuje też Merdeces-Benz, który planuje go wykorzystać do stworzenia autonomicznych ciężarówek.

Nvidia zdradza, że nad stworzeniem autonomicznych samochodów z wykorzystaniem tego układu pracuje obecnie 80 producentów samochodów oraz uniwersytety. To oznacza, że najbliższa przyszłość zaleje nas samochodami jeżdżącymi bez kierowcy szybciej, niż się tego spodziewamy.

{module_contentholder, name="paz16_U247068_BP_infinity"}

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}