ZIEMOWIT ZIEMKIEWICZ

13 MAR 21:10

Nadchodzi koniec niskich cen na stacjach paliw!

Jednak twardych argumentów za tym, aby ropa drożała, na tą chwilę nie ma. Nadprodukcja surowca utrzymuje się na wysokim poziomie, gospodarka Chin, która absorbowała wielkie jej ilości hamuje, a zapasy ropy zgromadzone przez USA są najwyższe od 1930 roku.

Od początku marca widać, że niskie ceny benzyny i oleju napędowego, do których przyzwyczailiśmy się przez kilka miesięcy, zaczynają nieubłaganie iść w górę. Analitycy przewidują, że trend spadkowy obserwowany w ostatnim czasie dobiegł końca i teraz cena może tylko rosnąć. Jak przewidują eksperci od rynku paliw, w najbliższym czasie przy dystrybutorze należy spodziewać się ceny za olej napędowy w granicach 3,9 zł a benzyny 95 na poziomie 4 złotych. Podwyżka jest związana w podniesieniem przez największe polskie rafinerie cen hurtowych surowca.

Ostatni tydzień zaowocował podniesieniem ceny hurtowej na benzynę przez PKN Orlen o 153,20 zł, a na Diesla o 88 zł za 1000 litrów. Wiele stacji w odpowiedzi na zwiększenie cen przez dostawców również podniosło swoje marże. Wszystko to spowodowało, że benzyna 95 zdrożała średnio o 8 groszy na litrze, a olej napędowy aż o 12 groszy. Wspomniana podwyżka dotyczy tylko ostatniego tygodnia.

Jedynie posiadacze aut z instalacją LPG mogą spać spokojnie. Nie zaobserwowano większych różnic między obecnymi cenami, a tymi sprzed tygodnia. Również eksperci szacują, że cena LPG pozostanie w granicach 1,61-1,73 zł za litr.

Praprzyczyna wzrostu cen leży po stronie rynków paliwowych. Wzrost notowań ropy na giełdzie w Londynie od stycznia tego roku wyniósł już 40 procent. Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec i spodziewane są dalsze wzrosty. Inwestorzy w obawie przed zawarciem porozumienia Rosji z krajami OPEC o zamrożeniu wydobycia, wykupują dostępny surowiec podbijając przy tym cenę.

Twardych argumentów za tym, aby ropa drożała, na tą chwilę nie ma. Nadprodukcja surowca utrzymuje się na wysokim poziomie, gospodarka Chin, która absorbowała wielkie jej ilości hamuje, a zapasy ropy zgromadzone przez USA są najwyższe od 1930 roku. Jedyna nadzieja w tym, że spotkanie Rosji z krajami OPEC zaplanowane na koniec marca nie przyniesie żadnych rozstrzygnięć i dalej będziemy mogli cieszyć się niską ceną przy dystrybutorze.

ŹRÓDŁA:

biznes.onet.pl (Wall Street czeka na decyzje EBC. Koncerny paliwowe w górę przez ceny ropy)

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

 

Ceny ropy za baryłkę, fot. bankier.pl

 

ZOBACZ TAKŻE

comments powered by Disqus
{module_contentholder, name="mar16_U94682_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="mar16_U94683_BP_infinity"}