{module_contentholder, name="lis16_U248826_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248827_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248828_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248829_BP_infinity"}

Piotr Lisowski

Współczynnik deprecjacji ma obniżyć akcyzę na starsze samochody

Oznacza to że za auto z silnikiem 4.0, starsze niż 12 letnie, zapłacimy nie 560 000 zł, a 96 000 zł. Wiceminister Finansów po wtorkowej aferze zapowiedział, że wartości akcyzy dla samochodów z silnikami 1.2-1.6 litra będą zbliżone do obecnych. Z drugiej strony dodał, że nowy podatek nie może doprowadzić do strat budżetowych.

17 LIS 22:30

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

Duże zamieszanie zrodziło się podczas wtorkowego posiedzenia trzech komisji - ustawodawczej, infrastruktury oraz budżetu i finansów publicznych. Pojawiły się zarzuty, że propozycje akcyzy nie uwzględniają prawa unijnego.

Dlatego ministerstwo postanowiło rozszerzyć akcyzę o tzw. współczynnik deprecjacji. Jest to współczynnik, który będzie obniżał akcyzę wraz z wiekiem pojazdu, co ma uwzględniać utratę wartości wraz z użytkowaniem auta, a podobne rozwiązanie stosowane jest na Węgrzech.

Będzie on obliczany wg wzoru P=S(1-D), gdzie P to kwota akcyzy, S - stawka akcyzy, zaś D - współczynnik deprecjacji. „Wypracowujemy ciągle ostateczną propozycję zmian w akcyzie na rejestrowane po raz pierwszy samochody” – powiedział Jasiński w rozmowie z PAP.

„Jeżeli dwa samochody mają taką samą pojemność silnika oraz taką samą normę emisji spalin, to mniejszą akcyzę powinien zapłacić właściciel starszego samochodu. To bardzo ważny element, który dostosowuje wysokość podatku do możliwości podatników” – poinformował.

Po dzisiejszym wystąpieniu wiceministra dowiadujemy się także, że table które przedostały się do Internetu nie są ostateczne. Mają tylko wyjaśnić zasadę działania mechanizmu deprecjacji. Przestawionych zostanie kilka propozycji, w tym taka nie uwzględniająca współczynnika, a legislatorzy senaccy zadecydują które rozwiązanie będzie lepsze.

"Naszą intencją, przedstawianą również wcześniej, jest wypracowanie rozwiązania, które pozwoli utrzymać poziom opłat na najpopularniejsze samochody przy równoczesnym wyeliminowaniu nadużyć oraz podniesieniu bezpieczeństwa i uzyskaniu korzyści ekologicznych. W przypadku małego samochodu – o pojemności 1,2-1,6 litra do 10 lat, wartości te będą bardzo zbliżone do obecnych. W niektórych przypadkach te stawki mogą być nawet nieco niższe” – podkreślił.

Z drugiej strony minister dodał, że nowa odsłona podatku nie może doprowadzić do strat budżetowych. Rząd chce w ten sposób ukrócić oszustwa, często stosowane są w przypadku aut z silnikami powyżej 2 litrów. Obecna akcyza naliczana jest od wartości auta i wynosi w przypadku takich aut 18,6%.

Minister Jasiński posłużył się przykładem Audi A6 z roku 2004, jednego z najpopularniejszych importowanych aut. Wersja z silnikiem 3 litrów ma wartość rynkową ok. 30,7 tys. zł, podczas gdy średnia wartość wskazywana w deklaracjach wynosi 13,9 tys zł. Rząd traci na tym podobno aż 400 mln zł rocznie.

ŹRÓDŁA:

polskieradio.pl (Akcyza na samochody: małe auta ze stawką jak dziś, przy starszych - podatek zmniejsza się z wiekiem)

moto.wp.pl (Akcyza 2017 – ministerstwo wycofuje się z absurdalnych stawek)

polskiautohandel.pl (Akcyza – najnowszy projekt!)

{module_contentholder, name="lis16_U247068_BP_infinity"}

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}