{module_contentholder, name="lis16_U248826_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248827_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248828_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248829_BP_infinity"}

Piotr Lisowski

UOKiK sprawdza, czy nie doszło do zmowy cenowej w ubezpieczeniach OC!

W tym roku średnie ceny OC i AC wzrosły już o 20-30%, a w 2017 roku sytuacja ma się powtórzyć. Niewiele osób pamięta jednak, że w ciągu ostatnich lat Komisja Nadzoru Finansowego naciskała na podwyżki cen polis OC, obawiając się załamania rynku ubezpieczeń.

23 LIS 17:25

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

Ubezpieczenia OC poszły znacząco w górę, więc Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił dzisiaj, że zaczyna wyjaśniać, czy za podwyżkami nie stoi zmowa cenowa firm ubezpieczeniowych. Prezes UOKiK-u Marek Niechciał powiedział, że podwyżki OC są w pewnym stopniu uzasadnione, gdyż przez wiele lat takich nie było, przez co ubezpieczyciele ponosili straty.

Pod koniec zeszłego roku Komisja Nadzoru Finansowego apelowała do firm ubezpieczeniowych, by podniosły ceny polis. Tłumaczono to rosnącą liczbą wypłat odszkodowań. KNF twierdziła wtedy, że jeżeli tak się nie stanie, może to doprowadzić do nierentowności towarzystw ubezpieczeniowych. A jeżeli te nie dostosują się do prośby, Komisja ma narzędzia, które zmotywują ubezpieczycieli. Wygląda na to, że wszyscy się dostosowali.

UOKiK podkreśla  że będzie sprawdzał nie tylko to, czy teraz ubezpieczyciele nie pracują w zmowie. Zbadany będzie również fakt, czy wcześniejsze wyjątkowo niskie ceny również nie były efektem dogadania się za plecami. Urzędnicy chcą się dowiedzieć, czy polisy nie mogą być tańsze dzięki obniżeniu kosztów firm ubezpieczeniowych. Pierwsze efekty ich pracy pojawią się jednak dopiero za kilka tygodni.

Ostatnio temat znowu zrobił się gorący, gdyż po tegorocznych podwyżkach ubezpieczeń komunikacyjnych OC okazało się, że w przyszłym roku ceny wciąż będą rosły. Oznacza to, że ponad 20 mln kierowców w Polsce będzie musiało pogodzić się z podwyżką OC średnio o 36%, w skrajnych przypadkach nawet o 500%. Z racji, że ubezpieczenie jest obowiązkowe, dla niektórych może być to spory problem.

Z wyliczeń KNF na koniec listopada wynika, że w tym roku średnie ceny AC i OC wzrosły już o 20-30%. Wiceprezes KNF dodała również, że na koniec 2015 r. miała miejsce "najwyższa strata techniczna w historii polskiego rynku ubezpieczeniowego w wysokości prawie jednego miliarda złotych".

ŹRÓDŁA:

polskieradio.pl (Podwyżki ubezpieczenia OC: UOKiK sprawdza, czy nie ma zmowy cenowej)

finanse.wp.pl (Doszło do zmowy cenowej? UOKiK sprawdza podwyżki ubezpieczeń OC)

{module_contentholder, name="lis16_U247068_BP_infinity"}

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}