{module_contentholder, name="lis16_U248826_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248827_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248828_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248829_BP_infinity"}

Piotr Lisowski

Tesla Motors planuje Gigafactory 2 na terenie Europy!

Lokalizacja fabryki (lub nawet 2-3 fabryk) ma zostać wybrana w przyszłym roku. Mają tam powstawać nie tylko akumulatory, ale też układy napędowe i kompletne samochody. Obecnie producent wytwarza 100 000 samochodów na rok, ale w przyszłości liczba ta ma wzrosnąć do 1,5 mln aut rocznie!

CEO firmy Tesla, Elon Musk oraz CTO JB Straubel byli dzisiaj w Niemczech i zapowiedzieli przejęcie firmy Grohmann Engineering. Podczas konferencji prasowej Elon Musk podkreślił, że Tesla planuje "znaczące inwestycje" w Niemczech, a rozmowa szybko przeniosła się na temat, że producent nie tylko chce dokonywać w Europie prac inżynierskich, ale także uruchomić produkcję.

Musk potwierdził, że chce wybrać w ciągu najbliższego roku lokację do budowy fabryki "Gigafactory 2". Ma ona produkować nie tylko baterie, ale także kompletne samochody. Jest to dosyć ciekawe, gdyż pierwotny zamysł dotyczący Gigafactory zakładał, iż fabryka będzie produkowała wyłącznie akumulatory. Ostatnio okazało się jednak, że Gigafactory 1 powstająca w stanie Nevada będzie też wytwarzała układy napędowe.

Wszystko wskazuje na to, że w przypadku Gigafactory 2 producent pójdzie o krok dalej i zintegruje cały proces produkcji samochodu w jednej fabryce. Podczas dzisiejszego spotkania dowiedzieliśmy się także, że Tesla skupia się głównie na uruchomieniu produkcji nowego Modelu 3, który ma być bardziej przystępny cenowo. Musk przyznał także, że Tesla stara się opracować na nowo strategię produkcji "poprzez maszyny, które produkują maszyny", w czym ma pomóc zakup firmy Grohmann Engineering.

Dodał także, że to są poważne plany na dużą skalę w różnych lokacjach, co ma umożliwić masową produkcję samochodów, baterii oraz układów napędowych. Przy okazji potwierdził, że Model 3 trafi do produkcji w połowie 2017 roku, a do sprzedaży trafi mniej więcej za rok.

Wiemy także, że producent planuje znaczne zwiększenie produkcji - z 100 000 samochodów rocznie do 600 000 samochodów rocznie w bardzo krótkim czasie. W kwestii europejskiej fabryki Gigafactory Musk dodał, że w dłuższej perspektywie Tesla planuje mieć chociaż jedną, a być może dwie lub trzy fabryki aut i baterii na terenie Europy.

Gigafactory 1, która jest aktualnie budowana w Nevadzie ma stać się największą fabryką ogniw i pakietów litowo-jonowych na świecie. Aktualnie jest tam już prowadzona produkcja pakietów akumulatorowych z ogniw dostarczanych z Japonii. Docelowo fabryka Tesla Fremont ma odpowiadać za obsługę do 1 500 000 samochodów rocznie, podczas gdy Gigafactory 1 będzie dostarczać baterie konieczne do produkcji tych aut.

ŹRÓDŁA:

electrek.co (Tesla plans to choose location for ‘Gigafactory 2’ in Europe next year, will produce both batteries and cars)

tesla.com (Formation of Tesla Advanced Automation Germany)

8 LIS 19:40

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}
{module_contentholder, name="lis16_U247068_BP_infinity"}

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}