{module_contentholder, name="lis16_U248826_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248827_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248828_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248829_BP_infinity"}

Piotr Lisowski

Pierwsza wersja systemu jazdy autonomicznej Tesla już za 3 tygodnie

Aktualizacje będą będą wydawane co miesiąc, a każda z nich ma wprowadzać nowe funkcje. Na podstawie zebranych informacji auta będą mogły poruszać się nawet po jezdniach bez linii bocznych. Tesla spodziewa się, że ich samochody staną się w pełni autonomiczne już pod koniec 2017 roku!

29 LIS 15:40

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

Rozszerzony system Tesla Autopilot zostanie udostępniony wszystkim za ok 3 tygodnie. Funkcja nie będzie jednak od razu działała tak, jak na filmie pokazowym. System będzie aktualizowany co miesiąc na podstawie danych, które już zaczęły zbierać samochody Tesla Motors.

Wg założeń producenta w ten sposób auta nauczą się samodzielnie jeździć znacznie bezpieczniej od ludzi już pod koniec przyszłego roku. Obecnie jednak, gdy zamówisz Model X wyposażony nowy sprzęt umożliwiający jazdę autonomiczną, nie będziesz mógł z niego korzystać. Powód jest taki, że Tesla Motors wciąż pracuje nad oprogramowaniem. Co więcej aktualnie nie jest ono wyposażone nawet we wszystkie funkcje asystujące kierowcę znane z pierwszej generacji systemu.

Dzieje się tak, gdyż system Enhanced Autopilot wykorzystuje zupełnie nową architekturę "Tesla Vision", a producent wciąż jest na etapie jego przebudowywania. Właśnie z tego powodu właściciele nowych aut są nieco zniecierpliwieni. Na szczęście Elon Musk we wczorajszym wpisie na Twitterze rozwiał wszystkie wątpliwości.

Co będą musieli zrobić użytkownicy, by ich samochody mogły jeździć samodzielnie? Nic, oprogramowanie zostanie udostępnione na zasadzie over-the-air, czyli jak aktualizacje dla smartfonów. Tesla jest stale podpięta do Sieci, więc wystarczy potwierdzić, by zainstalować nową wersję oprogramowania. Pierwsze funkcje rozszerzonego autopilota pojawią się w wydaniu 8.1.

Tesla opisuje nowe funkcje (znane tez jako Enhanced Autopilot lub Autopilot 2.0) w następujący sposób. Auto będzie mogło dostosować prędkość do natężenia ruchu, czy trzymać się drogi bez żadnych linii bocznych. Będzie też funkcja zmiany pasów ruchu bez ingerencji kierowcy. Obecnie konieczne jest wciśnięcie kierunkowskazu. Samochód zyska też funkcję samodzielnego zjazdu z autostrady. Na koniec samodzielnie zaparkuje w garażu, lub na wolnym miejscu parkingowym.

Poprawiona funkcja automatycznego zjazdu z autostrady będzie udostępniona również właścicielom aut z pierwszą wersją autopilota. Użytkownicy narzekali jak dotąd, że ta funkcja bardzo często nie działa. Oznacza to, że po pierwszej aktualizacji 8.1 możliwości aut z pierwszą i drugą wersją Autopilota będą zbliżone. Nowe wersje aut będą jednak zwiększały swoje możliwości z każdym kolejnym miesiącem.

Docelowo, m.in. dzięki danym zebranym z wszystkich samochodów, koniec roku 2017 ma nam przynieść pierwsze autonomiczne samochody. Legalne korzystanie z takich aut będzie jednak zależało przede wszystkim od zmian przepisów.

ŹRÓDŁA:

electrek.co (Tesla Enhanced Autopilot to be released in ‘about 3 weeks’ with incremental monthly releases)

electrek.co (Tesla has now 1.3 billion miles of Autopilot data going into its new self-driving program)

{module_contentholder, name="lis16_U247068_BP_infinity"}

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}