TEST

Piotr Lisowski

5 LIS 14:50

Opel Ampera-e

150 km zasięgu po 30 min ładowania

Szykuje się kolejny niedrogi samochód elektryczny, który ma pokonać 500 km na jednym ładowaniu. Ponadto 30‑minutowe ładowanie za pomocą szybkiej ładowarki o mocy 50 kW pozwoli na kontynuowanie podróży przez dalsze 150 kilometrów. Kierowca będzie miał pod nogą 150 kW, czyli 204 KM.

{module_contentholder, name="lis16_U248826_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248827_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248828_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248829_BP_infinity"}

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama750"}

Przy zasięgu przekraczającym 500 kilometrów właściciel być może nigdy nie będzie musiał ładować akumulatora do 100 procent, gdyż średni dzienny przebieg samochodu osobowego wynosi 60 km. Pam Fletcher, główna inżynier ds. modelu Ampera‑e, dodała: „Mam przyjemność jeździć tym modelem już od kilku miesięcy. Z moich doświadczeń wynika, że większość ludzi będzie musiała ładować ten samochód nie częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu”.

Model na także gwarantować dużą przyjemność z jazdy, odznaczając się dynamiką samochodu sportowego. Moc silnika elektrycznego odpowiada 150 kW/204 KM, co pozwala na dynamiczne ruszanie i sprawne włączanie się do ruchu na autostradzie. Od 0 do 50 km/h Ampera-e przyspiesza w ciągu 3,2 sekundy.

Dzięki ulokowaniu akumulatora o pojemności 60 kWh w płycie podłogowej, a nie w okolicach bagażnika, samochód oferuje przestronne wnętrze dla pięciu osób oraz bagażnik porównywalny z pięciodrzwiowym modelem klasy kompaktowej.

Stanowiska szybkiego ładowania 50 kW wciąż jeszcze nie są zbyt rozpowszechnione, ale zmiany pod tym względem można się spodziewać w nieodległej przyszłości. Do uzupełnienia zapasu energii w zespole akumulatorowym Ampery‑e o pojemności 60 kWh można użyć także opcjonalnej domowej stacji ładowania, montowanej na ścianie budynku.

Amperę‑e można także ładować prądem przemiennym na publicznych stacjach ładowania w całej Europie. Z takich stacji mogą korzystać samochody wyposażone w pokładową ładowarkę jednofazową o mocy 3,6 lub 7,2 kW. Firma Opel przewidziała także możliwość pobierania energii ze standardowego domowego gniazdka elektrycznego z mocą 2,3 kW.

Wygląda na to, że Opel będzie miał najlepszą propozycję wśród konkurentów. Renault Zoe dysponuje bowiem zasięgiem 400 km, BMW i3 - 300 km, tyle samo co Golf-E, zaś Nissan Leaf - 250 km. Samochody Tesla dysponują wprawdzie zasięgiem dochodzącym do 500 km, są jednak dużo droższe. Sytuację może zmienić dopiero pojawienie się tańszego Modelu 3.

{module_contentholder, name="lis16_U247068_BP_infinity"}

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}