Piotr Lisowski

30 LIS 21:20

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama750"}

MinisterstwO Rozwoju zainteresowane, będzie sukces?
Arrinera Hussarya

To całkowicie polski projekt, zrealizowany z polskich funduszy, z wykorzystaniem polskiej myśli technicznej, a większość elementów pojazdu, w tym nadwozie z włókna węglowego, powstaje w naszym kraju. Stworzenie samochodu, pod którego maską drzemie aż 650 KM, pochłonęło jak dotąd 20 mln zł!

{module_contentholder, name="lis16_U248826_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248827_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248828_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248829_BP_infinity"}

W wydarzeniu uczestniczył minister rozwoju i finansów. Powiedział, że jest dumny, iż mamy już tak zaawansowaną myśl technologiczną. "Od czasów dwudziestolecia międzywojennego w dziedzinie przemysłu samochodowego nie zrealizowano w Polsce niczego na tak wysokim poziomie. Arrinera Hussarya to przykład polskiego samochodu wyścigowego, który może konkurować z najbardziej uznanymi i doświadczonymi markami. To także wyjątkowa wizytówka polskiej technologii i polskiego eksportu " – mówi wicepremier Mateusz Morawiecki.

Wojciech Tomikowski, członek rady nadzorczej Arrinera, liczy na to że Arrinera Hussarya spowoduje w Polsce wzrost zainteresowania sportami wyścigowymi. Dodaje, że aktualnie istnieją dwa jeżdżące egzemplarze polskiego supersamochodu, a auto ciągle bierze udział w wielu testach. Ostatnio Arrinera była zaprezentowana w Wielkiej Brytanii, gdzie wystartowała w Michelin Supercar Run i atakowała sławetną trasę wyścigu górskiego w Goodwood.

- Jesteśmy odbierani jako auto bardzo atrakcyjne wizualnie, ale również jako coś co wprowadza nowy oddech wśród aut wyścigowych. To jest kwestia designu, stworzonego lokalnie w Polsce. Ten samochód po prostu się podoba - opowiadał Wojciech Tomikowski

Nadwozie samochodu powstało z kompozytów na bazie włókna węglowego, zaś rama przestrzenna i klatka bezpieczeństwa ze stalowych rur ze stali bezszwowej BS4 T51. Powszechnie dziś stosowana w sportach motorowych stal kiedyś była wykorzystywana do budowy szkieletów samolotów myśliwskich Hawker Hurricane i Supermarine Spitfire.

Samochód, zbudowany w zgodzie z przepisami FIA GT, jest napędzany silnikiem V-8 o pojemności 6,2 litra, osiągającym między 420 i 650 KM, zależnie od specyfikacji. Moment napędowy jest dostarczany na tylne koła za pośrednictwem sekwencyjnej przekładni Hewland LLS ze sterowaniem łopatkami przy kierownicy Pectel, sprzęgła Tilton i mechanizmu różnicowego ze zwiększonym tarciem wewnętrznym.

Zawieszenie to konstrukcja własna Arrinery, z systemem popychaczowym oraz regulowanymi amortyzatorami Öhlins. Hamowaniem trudni się kwartet tarcz o średnicy 380 mm z 6-tłoczkowymi zaciskami Alcon – wyścigowy układ ABS Bosch pomaga w optymalizacji siły hamowania. Udało się uzyskać wyjątkowo niską masę samochodu, wynoszącą 1250 kg.

Ostatnie testy wykazały, że auto w stosunku do konkurencji prowadzi się w znacznie łatwiejszy sposób. - Jest to bardzo przyjazne auto dla kierowcy. Możemy startować nie tylko do profesjonalnych teamów wyścigowych, ale również do gentleman drivers, czyli osób, które nie mają wielkiego doświadczenia, ale z naszego auta będą mieli znacznie większą przyjemność z jazdy – mówił Tomikowski.

Aktualnie w projekt włożone zostało już ponad 20 mln zł, a Arrinera szykuje się na pozyskanie kolejnych środków. Zostaną one wykorzystane na zakup części do tworzenia kolejnych egzemplarzy. Co ciekawe większość części do auta produkowana jest w Polsce, ale montowana w Wielkiej Brytanii. Docelowo Arrinera chce jednak przenieść montaż do Polski i ma się to stać w przeciągu 3-4 lat. W czwartym kwartale 2017 roku producent zapowiada prezentację dopuszczonej do ruchu drogowego wersji trackdayowej, a później całkowicie drogowego wariantu Hussarya 33.

Hussarya kosztuje łącznie ok. 300 000 dolarów. - Jesteśmy nietypową propozycją w tym segmencie rynkowym. Jeżeli popatrzymy na naszą bezpośrednią konkurencję, to są samochody, których cena jest w okolicach 500 tys. dolarów plus. Nasza propozycja jest stosunkowo atrakcyjna cenowo. - Jeżeli chodzi o osiągi prezentujemy ten sam poziom za kilkukrotnie niższą cenę. Chcemy wejść na rynek poprzez atrakcyjną cenę, ale nie proponując nic gorszego. Wręcz odwrotnie, proponujemy coś oryginalnego w znacznie lepszej cenie – mówił Tomikowski.

ŹRÓDŁA:

mr.gov.pl (Polski samochód wyścigowy Arrinera Hussarya GT w Ministerstwie Rozwoju)

rp.pl (Wojciech Tomikowski: Polskie auto wyścigowe można już dotknąć)

{module_contentholder, name="lis16_U247068_BP_infinity"}

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}