{module_contentholder, name="lis16_U248826_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248827_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248828_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248829_BP_infinity"}

Piotr Lisowski

Koniec darmowego korzystania z ładowarek Tesla Supercharger!

Od 1 stycznia 2017 roku za darmo naładować będzie można tylko 400 kWh, co powoli na pokonanie ok. 1600 km. Za dalsze użytkowanie naliczana będzie opłata, choć jej wysokość nie jest jeszcze znana. Na szczęście obecni posiadacze samochodów, jak i ci którzy swoje zamówienie złożą w tym roku, będą mogli dalej korzystać z ładowarek za darmo.

8 LIS 17:40

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

Do tej pory każdy właściciel samochodu Tesla Motors mógł za darmo korzystać z ładowarek Supercharger rozlokowanych po całym świecie, w tym w Polsce. Tymczasem Tesla poinformowała wczoraj, że dostęp do darmowego ładowania właśnie się kończy. Od 1 stycznia 2017 roku każdy nowy właściciel Modelu X i Modelu S będzie musiał uiścić "małą opłatę", by skorzystać ze stacji ładowania Supercharger.

Obecni posiadacze samochodów Tesla wyposażonych w opcję Supercharger wciąż będą mogli korzystać z ładowarek za darmo, bez żadnych limitów. Wg serwisu The Verge opcję darmowego ładowania będzie też można też przenosić na kolejnych właścicieli samochodu. Warunek jest jeden - zamówienie auta jeszcze w tym roku (nie dotyczy Modelu 3).

Osoby, które zdecydują się na kupno auta w przyszłym roku będą mogły za darmo naładować tylko 400 kWh, co powinno wystarczyć na przejechanie ok. 1600 km. To jednak ok. 10 krotnie mniej, niż standardowy średni przebieg samochodu. Jakie będą ceny ładowania? Nie wiadomo. Producent ma z czasem ujawnić więcej szczegółów. Wiadomo jedynie tyle, że ceny mogą się zmieniać i nie będą jednolite, a zależne od regionalnych kosztów energii elektrycznej.

Zmiana jest prawdopodobnie spowodowana nadchodzącą premierą Modelu 3. Amerykański producent samochodów planuje wytwarzanie aż 500 000 aut rocznie. Możliwość darmowego ładowania tych wszystkich aut prawdopodobnie kosztowałaby zbyt dużo, by było to opłacalne.

Jednocześnie producent zaznacza, że sieć ładowarek Supercharger nigdy nie była i nie będzie traktowana jako źródło dochodu. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze amerykanie chcą przeznaczyć na dalsze rozbudowywanie sieci ładowarek. Pozwalają one na naładowanie całej baterii w czasie 75 minut lub połowy pojemności w 30 minut.

Obecnie na terenie USA znajdują się 734 stacje, co daje łącznie niemal 5000 stanowisk do ładowania. Pierwsza z nich powstała w roku 2012. W Polsce jest czynna jedna ładowarka Supercharger z 4 stanowiskami, w miejscowości Kostomłoty na stacji Orlen, 38 km na zachód od Wrocławia. Do końca tego roku powstać ma 7 stacji ładowania w Polsce. Mają być zlokalizowane w okolicach Trójmiasta, Poznania, Białegostoku, Łodzi, Katowic i Rzeszowa. Wygląda jednak na to, że amerykanie nie dotrzymają tego terminu, bo o nowych lokalizacjach nikt nic nie wspomina.

Tesla już w przeszłości zaznaczała, że ideą Superładowarek było uproszczenie ładowania podczas długich wycieczek, a nie korzystanie z nich na co dzień. Obecnie producent podtrzymuje tą opinie dodając, że wierzy iż klienci w większosci będą ładowali swoje samochody w domu, tak samo jak ładują swoje smartfony.

ŹRÓDŁA:

theverge.com (New Tesla buyers will have to pay to use Superchargers)

tesla.com (An Update to Our Supercharging Program)

{module_contentholder, name="lis16_U247068_BP_infinity"}

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}