{module_contentholder, name="lis16_U248826_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248827_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248828_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248829_BP_infinity"}

Piotr Lisowski

Dowód osobisty, prawo jazdy oraz OC będą dostępne przez telefon!

Kierowcy mogą przestać wozić komplet dokumentów już od końca 2017 roku. Nie trzeba będzie nowoczesnego smartfona, wystarczy zwykły telefon wyposażony w aktywną kartę SIM. Co więcej, jeżeli zgubimy telefon komórkowy, to nie gubimy jednocześnie ani naszej tożsamości, ani naszych danych.

22 LIS 17:05

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}

Arkadiusz Szczebiot z Ministerstwa Cyfryzacji, zaprezentował nie tylko koncepcję, ale całą zasadę działania mDokumentów. Podkreślał, że najważniejszy w niej jest fakt, że telefon będzie jedynie bramką dostępową do naszych danych, a nie ich magazynem. Można więc mówić jedynie o np. dowodzie przez komórkę, ale nie o dowodzie w komórce.

Do obsługi nowych narzędzi nie będą też potrzebne telefony najnowszej generacji - każdy telefon wyposażony w aktywną kartę sim będzie mógł służyć do korzystania dowodu osobistego lub np. prawa jazdy.

Rozwiązanie będzie całkowicie bezpieczne, oparte o model, który funkcjonuje już w niektórych państwach na świecie, chociażby w Austrii. To model tzw. serwerowy - dane fizycznie nie są przenoszone na urządzenie użytkownika, co oznacza, że jeżeli zgubimy telefon komórkowy, to nie gubimy jednocześnie ani naszej tożsamości, ani naszych danych.

Rozwiązanie nie będzie obowiązkowe - będzie ono działało równolegle z tradycyjnymi dokumentami, papierowymi i plastikowymi, co do których niektóre osoby mogą mieć preferencje - wyjaśnił Arkadiusz Szczebiot. Będzie natomiast gwarantowało ten sam poziom jeżeli chodzi o możliwość realizacji poszczególnych spraw w administracji.

Kiedy obywatele będą mogli zacząć korzystać z nowych narzędzi? Według planów resortu cyfryzacji - już w połowie przyszłego roku. Pilotaż ma się rozpocząć w maju 2017 r. Program będzie realizowany etapowo , a każdy etap będzie udostępniał konkretny dokument w ramach systemu .

W pierwszej kolejności przewidywana jest realizacja Dowodu Osobistego, następnie Prawa Jazdy, Dowodu Rejestracyjnego oraz Ubezpieczenia OC jako dokumentów

najczęściej wykorzystywanych w życiu codziennym . Realizacja 2 etapu obejmującego mobilne Prawo Jazdy to październik 2017. 3 etap obejmujący mobilny Dowód Rejestracyjny oraz ubezpieczenie OC planowany jest na koniec 2017  roku .

Projekt ma być realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z MSWiA (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji). Instytut NASK oraz Centralny Ośrodek  Informatyki będą pełnić rolę rolę wykonawczą  („Solution Center”) w zakresie dostarczania , rozwiązania oraz utrzymania infrastruktury. Przewidywane jest zaangażowanie podmiotów prywatnych.

ŹRÓDŁA:

mc.gov.pl (mDokumenty – jak to ma działać? Cyfrowa rewolucja trwa)

{module_contentholder, name="lis16_U247068_BP_infinity"}

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}