{module_contentholder, name="lis16_U248826_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248827_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248828_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lis16_U248829_BP_infinity"}

Piotr Lisowski

Co nowego z odcinkowym pomiarem prędkości w Polsce?

Wystartowały już 23 z 29 odcinków z pomiarem prędkości, które do września zarejestrowały aż 62 tysiące wykroczeń. Od tego tygodnia ruszyły bramki między Szczecinem, a Świnoujściem, zaś jeden z odcinków w woj. podlaskim przeniesiony zostanie do woj. lubelskiego. Urządzenia na Warmii i Mazurach wciąż pozostają bez prądu.

Od tego tygodnia zaczął działać odcinkowy pomiar prędkości na drodze nr 3 w zachodniopomorskim. Urządzenie znajduje się na trasie pomiędzy Szczecinem, a Świnoujściem, a dokładniej pomiędzy obwodnicą Miękowa, a Babigoszczą.

System automatycznie fotografuje wszystkie pojazdy przemieszczające się pomiędzy bramkami. Jeżeli nie wykryje przekroczenia prędkości, zdjęcia są automatycznie usuwane. Osoby które przejadą ten konkretny odcinek z średnią prędkością większą niż 90 km/h zostaną ukarane mandatem, podobnie jak w przypadku fotoradaru stacjonarnego. Aby tego uniknąć nie wystarczy zwolnić przy bramkach, jak przy zwykłych fotoradarach.

Kamery na tej drodze pojawiły się już przed rokiem. Opóźnienie wynikało z tego, że  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad miała problemy z doprowadzeniem zasilania koniecznego do działania kamer.

Z podobnymi problemami GDDKiA wciąż zmaga się na Warmii i Mazurach. Mają tam zostać uruchomione dwa odcinki pomiarowe, Gwiazdowo - Piecki na drodze nr 59 i Olsztyn - Gietrzwałd na drodze nr 16. Urządzenia zostały już zainstalowane i odebrane do użytku, ale wciąż nie są aktywne. Tutaj także powodem jest brak podłączenia do prądu.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w województwie podlaskim, gdzie Główny Inspektorat Transportu Drogowego wycofał się z urządzenia pomiarowego na odcinku Kisielnica - Stawiski - droga nr 61. Nie oznacza to jednak, że odcinków pomiarowych będzie mniej. Zostanie on przeniesiony na odcinek Łęczna - Turowola (droga krajowa nr 82, woj. Lubelskie). Zmiana planów wynika z planów GDDKiA na przebudowę drogi nr 61 w roku 2017, czego CANARD (operator systemu) nie wiedział na etapie pierwotnego wyboru lokalizacji.

Jednocześnie nie można wykluczyć instalacji dodatkowych urządzeń w kolejnych latach, w tym na obszarze woj. podlaskiego – powiedział Łukasz Majchrzak z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Aktualnie na terenie województwa podlaskiego funkcjonuje więc jedno urządzenie odcinkowego pomiaru prędkości. Znajduje się ono na odcinku Zwierki - Zabłudów, czyli droga krajowa nr 19. Urządzenie od początku tego roku do września zarejestrowało 1700 naruszeń przepisów ruchu drogowego, głównie przekraczania prędkości, ale też przejazdu na czerwonym świetle.

ŹRÓDŁA:

radioszczecin.pl (Odcinkowy pomiar prędkości już działa)

gazetaolsztynska.pl (Odcinkowy pomiar prędkości. Kiedy kamery zaczną działać?)

bialystokonline.pl (Odcinkowy pomiar prędkości. W Podlaskiem zostało już tylko jedno urządzenie)

17 LIS 19:50

 

{module_contentholder,name="reklama750-300"}
{module_contentholder, name="lis16_U247068_BP_infinity"}

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}