{module_contentholder, name="lip17_U359251_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lip17_U359266_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lip17_U359250_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lip17_U359268_BP_infinity"}

Paweł Bijata

Sprawdzisz wolne miejsca parkingowe w telefonie

Zakończyły się testy systemu do e-parkowania. Dzięki czujnikom i kamerom kierowca będzie mógł sprawdzić wolne miejsca parkingowe przez telefon. To znacznie ułatwi postój w centrach miast. Wdrożenie systemu w Warszawie będzie kosztować 40 mln zł.

Zarząd Dróg Miejskich i ponad tysiąc kierowców zakończyli fazę testów aplikacji wyszukującej wolne miejsca na dwóch parkingach w centrum Warszawy (przy Dworcu Centralnym i na Placu Konstytucji). Teraz ZDM rozpoczyna dialog techniczny. Wszystko po to, aby ułatwić mieszkańcom parkowanie w centrach miast.

System za pośrednictwem kamer i czujników śledzi wolne miejsca i przesyła informację do dedykowanej aplikacji zainstalowanej w naszym telefonie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy zataczać coraz większych kręgów w poszukiwaniu wolnego placu, wystarczy spojrzeć w ekran telefonu i skierować się w wyznaczone miejsce. To wygodne rozwiązanie, bo czasami poszukiwania miejsca w centrum stolicy trwają po 15 - 30 minut.

Działanie na szerszą skalę możliwe już w 2018 roku

Dyrektor ZDM, Łukasz Puchalski potwierdził, iż system jest skuteczny w 98%. Nie wzięto jednak pod uwagę sytuacji, gdy np. czujniki zostaną zasypane przez śnieg, dlatego ZDM postanowił uruchomić dialog techniczny. Podczas niego zostaną zebrane informacje potrzebne do rozpisania przetargu. Wszyscy zainteresowani mogą zgłosić wolę przystąpienia do dialogu technicznego w terminie do 17 lipca 2017 r. (poniedziałek) do godz. 15.00.

Inwestycja ma kosztować 40 milionów złotych i jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to kierowcy z e-parkowania mogą skorzystać już w 2018 lub 2019 roku. E-parkowanie ma zmniejszyć liczbę niewykorzystanych miejsc i powinno przede wszystkim skrócić czas poszukiwania wolnego miejsca. Nowy system miałby objąć całą Strefę Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.

ŹRÓDŁA:

zdm.waw.pl (Dialog techniczny w sprawie usługi e-parkowanie)

Ostatnio popularne:

Według nowych przepisów musisz poddać się badaniu trzeźwości

200 km/h na moście Poniatowskiego - Lamborghini Aventador SV vs BtMW M6

Niedzielny dziadek

4 LIP 17:05

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}