{module_contentholder, name="lip17_U359251_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lip17_U359266_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lip17_U359250_BP_infinity"}
{module_contentholder, name="lip17_U359268_BP_infinity"}

Paweł Bijata

Poseł Dolata z przyjemnością informuje, że ceny paliwa pójdą w górę

"Mam przyjemność poinformować, że składamy poselski projekt ustawy o funduszu dróg samorządowych" oświadczył poseł Zbigniew Dolata (PiS). Myślę, że Wam również jest bardzo przyjemnie, iż cena paliwa znowu idzie w górę i to o ustaloną, stałą kwotę, niezależnie od cen na rynku.

To będzie kolejny podatek wchodzący w cenę paliwa, które lejemy do naszych samochodów. Obecnie przy cenie 4,32 zł za litr benzyny płacimy w przybliżeniu 1,76 zł dla rafinerii, 0,81 zł VAT, 1,54 zł akcyzy, 0,08 zł marży i 0,13 zł opłaty paliwowej.

Właśnie ten ostatni składnik, czyli wpływy z opłaty paliwowej w 80% zasilają Krajowy Fundusz Drogowy, a w 20% Fundusz Kolejowy. Teraz posłowie chcą, aby kierowcy zrzucili się dodatkowo na drogi gminne i powiatowe. Poseł Bogdan Rzońca (PiS) powiedział ostatnio, że te 20 groszy więcej, to przecież tylko kilka groszy i kierowcy tego nie odczują. Czy nas na to stać?

Niebezpieczne drogi lokalne

"Na drogach gminnych i powiatowych rocznie dochodzi do blisko połowy wszystkich wypadków (...) Stąd właśnie ten projekt ustawy" dodał Dolata. Środki w nowym funduszu pochodziłyby z nowej daniny, w postaci opłaty drogowej, która byłaby wliczona w cenę paliwa.

W tej chwili jest to projekt poselski i nie ma jeszcze zgody rządu, jednak w trakcie debaty nad projektem odbędą się konsultacje z Ministerstwem Finansów.

Dla kierowców oznacza, to że przy dystrybutorze zapłacimy 20 groszy więcej za litr benzyny i ON oraz 25 groszy więcej za LPG. Dodatkowe środki, które trafią z kieszeni kierowców (szacowane na 5 mld zł), mają ułatwić budowę lub modernizację 6 tys. km dróg rocznie. Sfinansowany zostanie także budowy 21 obwodnic.

ŹRÓDŁA:

money.pl (PiS szykuje nowy podatek. Pieniądze pójdą na drogi)

Ostatnio popularne:

Tak wygląda nowy samochód Ursus, produkcja w Lublinie

Co się dzieje z olejem silnikowym przy -40°C?

6 LIP 20:05

proszę, wyłącz adblocka
reklamy na leftlane.pl nie zasłonią ci żadnych treści,
nie będą też same z siebie wydawały dźwięków

{module_contentholder,name="reklama300"}